377 matische kaarteertafelelektro-planimeter vindt in Hessen alom toepassing, en met succes! Aan juridische aspecten m.b.t. de ruilverkaveling werd aan dacht geschonken door een forum, dat een discussie voerde over ..Kragen aus der Flurbereinigung unter besonderer Berücksichtigung der einschlagigen Rechtsprechung". Wat de ruilverkaveling betreft werden tenslotte nog aspecten behandeld over „Flurbereinigung und Rebenneuaufbau in den Steilhangen des Rheingaues". Deze voordracht en ook die over waterstaatkundige werken aan het „Binger Loch" werden uitgesproken op een „Rheinschiff", waarop de congressisten zich op zaterdag 9 september voor een dagexcursie hadden ingescheept. Behalve aan ruilverkaveling werden o.m. voordrachten gewijd aan: Aufgaben und Ziele einer Vermessungsverwaltung in unsere, Zeit; Der Einfluss des techirschen Fortschritts auf die Entwicklung und die Arbeitsstruktur des Kataster- und Vermessungswesens; Die langfristigen Planungen in Hessen und ihr Einfluss auf die v ermessungstechnischen Verwaltungen StrassenbauAufgabe und Ziel; Bodenbewegungen in Hessen; Kybernetik im Vermessungswesen; Über die Anwendung der Photogrammetrie bei Kataster- vermessungen. Uit deze opsomming moge blijken, dat de organisatoren er zeker in zijn geslaagd een gevarieerd programma samen te stellen. Dit gold overigens niet alleen de voordrachteneen groot aantal bezichti gingen en excursies, deels van technische, deels van algemene of meer recreatieve aard, leidden tot evenzovele hoogtepunten. Evenals andere jaren was er weer een royaal ingerichte tentoon stelling, waar, in 70 stands, een inzicht werd gegeven in de nieuwste stand betreffende landmeetkundige instrumenten, methoden en hulpmiddelen. Van Nederlandse zijde werd aan deze tentoonstelling deelgenomen door het onlangs opgericht Duitse filiaal van de N.V. Hagen Systems te Rotterdam. Zeer veel belangstelling trok de door deze firma ontwikkelde, en ook onlangs te Arnhem getoonde, elektroni sche coördinaten-lezer „Haromat". (Voor een beschrijving van dit instrument moge worden verwezen naar een publikatie van Ir. G. A. van Wely in Geodesia, 9 (1967) 9, p. 183-184.) Samenvattend kan bovenbeschreven manifestatie als zeer geslaagd worden aangemerkt. Ir. H. L. van Gent

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 39