Ir. J. C. DE MUNCK, Aantekeningen over het symposium over refractie, gehouden te Wenen op 15 en 16 maart 1967 Het symposium werd samen met het symposium over vormbe paling van de aarde gehouden onder auspiciën van de Association Internationale Géodésique, sectie V (fysische geodesie). Refractie werd opgevat in zeer ruime zin: alle verschijnselen die verband houden met de (variaties van de) brekingsindex van de lucht, voor licht en voor radiogolven, zowel in verband met richtingsmeting als voor elektronische afstandmeting. Bij de behandelde stof kwamen de volgende aspecten naar voren 1. Het bepalen of elimineren van de refractie met behulp van de dispersie (kleurschifting) van de atmosfeer. 2. Toepassingen van lasers. 3. Elektronische afstandmeting met radiogolven. 4. Astronomische refractie en kunstmaan-refractie. 5. Metingen van de brekingsindex en van de variaties daarvan met tijd en plaats. 6. Berekeningen. Opvallend was dat de dwarsrefractie niet ter sprake is gekomen. i. Dispersie a. Zoals nader beschreven wordt in aanhangsel A, is het mogelijk om de refractiehoek r te bepalen uit de meting van het verschil in de richting Ar naar één punt op twee verschillende golflengtes (zie figuur). E. Tengström [I] ontwikkelde een instrumentje dat vóór een theodoliet kan worden geplaatst, en waarmee verticale hoeken op 0,75" nauwkeurig zouden kunnen worden bepaald door het ver- schilhoekje Ar op o,oi" nauwkeurig te meten. In [i], blz. 82, wordt dezelfde verhouding 1/75 gegeven voor golflengtes van o,68p. (rood) en 0,47^ (blauw). b. Bij elektroöptische afstandmeting kan men uit een verschil- meting op twee golflengtes de gemiddelde brekingsindex langs de Wetenschappelijk hoofdmedewerker aan het Laboratorium voor Geodesie van de Technische Hogeschool te Delft: blauw V777777777777777777TX Fig. i. De invloed van de golflengte op de refractie.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 3