38i Het lag niet in zijn aard sterk op de voorgrond te treden, maar zijn immer goede humeur, zijn openheid en zijn belangstelling voor zijn medemens, maakten dat hij veel vrienden had. Voor degenen die met hem in aanraking kwamen, had hij steeds een vriendelijk woord. Zijn enthousiasme voor het kadaster bleek uit het feit, dat na zijn pensionering op i februari 1958 het dienstverband nog 3 jaar werd verlengd. Ook na zijn daadwerkelijke arbeid als landmeter bleef Timmerman belangstelling tonen voor zijn collega's en vrienden. Onder grote belangstelling vond de crematie te Dieren op 3 no vember plaats, waarbij de oud-ingenieur-verificateur C. D. Wolters enige woorden uit naam van de vele vrienden sprak. W. De „Chartered Surveyor" 1. In wereldverband is het beroep van „surveyor" moeilijk te definiëren. Bijna overal omvat het het begrip landmeten, maar in Groot-Brittannië houdt het nog vele andere activiteiten in, die betrekking hebben op het beheer, de taxatie en de exploitatie van grond. Zo omvat het werk van de Britse surveyor ook de functies van taxateur, bouwcalculator, rentmeester en makelaar in vaste goederen. Het strekt zich ook uit tot de mijn-, bos- en stedebouw. Het omvat het brede terrein van de bodem in al zijn facetten. 2. Het Royal Institution of Chartered Surveyors" werd in 1868 in Londen opgericht als een beroepsorganisatie die tot doel had de bekwaam heid van de surveyor te vergroten en zijn nuttigheid met betrekking tot het publiek uit te breiden. Onder de leden van het instituut bevinden zich thans surveyors die in alle beroepstakken praktijk uitoefenen, nl. taxatie, makelaardij in onroerende goederen, rentmeesterswerkzaamheden, stads- aanleg, bouwadviezen, bouwcalculatie, landhuishoudkunde, landmeten en waterpassen, hydrografie en mijnmeetkunde. Het is één van de grootste organisaties van surveyors ter wereld en de 18.000 bevoegde leden oefenen in vele landen hun praktijk uit. 3. Het instituut is gesticht bij Royal Charter". Deze status wordt alleen verleend aan beroepsorganisaties van hoog aanzien die zich ten doel stellen het algemeen belang te dienen. In 1946 verkreeg het instituut door de persoonlijke toestemming van de Soeverein, die Beschermheer of -vrouwe is van het instituut, het recht het woord Royal" in zijn naam op te nemen. 4. Alleen een volledig bevoegd lid van het instituut heeft het recht zich „chartered surveyor" te noemen, een aanduiding die betekent dat men het bewijs van een zeker peil van vakbekwaamheid en gedrag heeft geleverd. De vakbekwaamheid wordt verzekerd door het lidmaatschap van het instituut te beperken tot diegenen die met succes de vakexamens hebben afgelegd en gedurende een vastgestelde periode op een surveyorsbureau of in een afdeling van het algemene of plaatselijke bestuur of elders onder bekwame leidinggevende functionarissen vakopleiding en ervaring hebben verkregen. Voor elk van de vijf in de paragrafen 7-18 beschreven categorieën surveyors zijn er verschillende examens en binnen die vijf categorieën is specialisering ook nog mogelijk. Een hoogstaand gedrag in het beroep wordt voor alle „chartered sur veyors" voorgeschreven in een reglement dat deel uitmaakt van de Statuten van het instituut. De Raad van het instituut verstrekt ook honorarium tabellen en de leden wordt aangeraden zich hieraan te houden. De gedrags-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 43