Normale Surveyors 382 regels zijn streng, zoals bijv. in de eis, dat conflicten tussen plicht en belang worden vermeden; geheime provisies zijn verboden. 5. Het bewijs van de vereiste vakbekwaamheid en gedrag, wordt in menig opzicht in het Verenigd Koninkrijk en elders erkend. De door het instituut verleende bevoegdheid wordt bijvoorbeeld voor vele officiële aanstellingen verlangd en vaak zijn surveyors lid van gerechtelijke en andere tribunalen. De surveyor wordt vaak aangewezen om als scheidsrechter op te treden, zowel krachtens de wet als om particuliere geschillen te beslechten. 6. Globaal genomen kan men het lidmaatschap van het instituut in vijf hoofdcategorieën onderverdelen; in het onderstaande zullen de functies van elk van deze categorieën in het kort worden uiteengezet. 7. De normale chartered surveyor heeft te maken met het beheer, de exploitatie en de taxatie van onroerende goederen en is gespecialiseerd op één of meer van de volgende gebieden 8. Taxaties en rentmeesterswerkzaamheden De chartered surveyor taxeert alle soorten vaste goederen voor aan- of verkoop of verhuur; voor vestiging van hypotheek; voor rijks-, plaatselijke en andere belastingen en voor onteigening. Hij geeft advies aan grondexploitatiemaatschappijen en schat de te verwachten vraag naar en de toekomstige waarde van bebouwingsprojecten hij kan zich een volledig beeld vormen van een bepaald project en zeggen of een kapitaalsinvestering al dan niet een behoorlijke opbrengst zal geven en of de geraamde kosten verantwoord zijn. In opdracht van publieke en particuliere eigenaren neemt hij het beheer van allerlei vaste goederen op zich met inbegrip van woning-, handels- en industrieel bezit. 9. Stadsaanleg en streekbebouwing De chartered surveyor adviseert particuliere eigenaren omtrent plano logische kwesties die hun eigendom betreffen met inbegrip van de nodige procedures voor het aanvragen van bouwvergunningen, en omtrent de positie van de eigenaar indien een vergunning wordt geweigerd. De stedebouwkundige die stedelijke en gewestelijke plannen opstelt, is vaak een chartered surveyor; hij geeft advies over elke soort grondgebruik en over de economische problemen die betrekking hebben op ruimtelijke ordening en bebouwing. 10. Bouwadviezen De chartered surveyor is een expert op het gebied van het onderhouden, repareren, verbeteren en uitbreiden van gebouwen. Hij geeft advies omtrent problemen met betrekking tot wetten en verordeningen betreffende de bouwnijverheid en de volksgezondheid. 11. Makelaardij in vaste goederen De chartered surveyor treedt vaak op als makelaar in vaste goederen en verkoopt, koopt en verhuurt namens zijn opdrachtgevers huizen, winkels, kantoren, fabrieken en bijna alle soorten grond en andere gebouwen. Hij treft ook de nodige maatregelen voor het opnemen van hypotheken en geeft advies omtrent de marktwaarde van vaste goederen. 12. Financieringen De chartered surveyor moet vaak advies uitbrengen over de beste finan cieringsmethoden voor grondexploitatie en eigendomsverkrijging, zowel voor ondernemers als voor eigenaren-zelfbewoners. Zijn advies heeft o.a. betrekking op hypotheken, obligaties en een aantal andere financiële regelingen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 44