Landbouw Surveyors 3»3 Quantity Surveyors 13. De chartered quantity surveyor adviseert eigenaars van gebouwen en architecten over de te verwachten kosten van bouwprojecten en de kosten van alternatieve ontwerpen. Door zijn advies kunnen de kosten van ontwerp en bouw in alle stadia binnen van te voren vastgestelde grenzen worden gehouden. Hij geeft ook advies omtrent het aangaan van overeen komsten van aanneming en tezamen met de architect en andere adviseurs is hij een onmisbaar lid van het ontwerpteam. 14. Hij is verantwoordelijk voor het berekenen van de benodigde hoeveel heden materiaal en voor het opstellen van andere documenten en, indien nodig, voor het sluiten van contracten met aannemers. Hij maakt een raming van de uiteindelijke kosten en verricht taxaties voor de betalingen aan de aannemer gedurende de bouw. Hij is verantwoordelijk voor het opmeten en taxeren van veranderingen in het werk tijdens de duur van het contract en voor het opmaken en de akkoordbevinding van de eindafrekening van de aannemer. 15. De chartered surveyor met een landhuishoudkundige praktijk geeft deskundige hulp en advies aan allen die belang hebben bij onroerende goederen op het platteland. Hij adviseert omtrent de aan- en verkoop en het beheer van grond die voor land- en bosbouw wordt gebruikt. 16. Deze werkzaamheden omvatten het geven van advies omtrent de verpachting van grond, de inrichting van boerderijen en transacties die voortvloeien uit de onteigening van grond voor overheidsdoeleinden. (Soms kan een surveyor met een overwegende plattelandspraktijk tevens eigen dommen in steden beheren.) Landmeters en Hydrografen 17. De chartered land surveyor voert geodetische en topografische opmetingen uit, ook voor nauwkeurige ingenieurswerken en grondexploitatie verder kadastrale opmetingen in gebieden waar deze worden vereist. Naar aanleiding van die opmetingen vervaardigt hij kaarten en plans. De hydro- graaf verricht alle werkzaamheden die verband houden met het opmeten van oceanen, zeeën, binnenwateren en havens en vervaardigt zee- en rivier- kaarten. Mijnmeters 18. De chartered mining surveyor verricht opmetingen van mijnen en groeven en vervaardigt alle benodigde kaarten en profielen, die in sommige gevallen in Groot-Brittannië door de wet zijn voorgeschreven. Hij is be trokken bij de planning en het uitzetten van nieuwe mijnen. Hij geeft advies over de problemen die voortvloeien uit de bewegingen van de grond ten gevolge van mijnexploitatie. Zijn speciale kennis stelt hemt in staat delf stoffen te taxeren en delfstoffenbezit te beheren. 19. Chartered surveyors zijn op één of meer van de bovengenoemde terreinen werkzaam, hetzij voor eigen rekening, hetzij geassocieerd met andere surveyors. Een groot aantal is werkzaam in de afdelingen voor vaste goederen van banken, verzekeringsmaatschappijen, pensioenfondsen, grond exploitatiemaatschappijen en grote handelmaatschappijen. Velen zijn in dienst bij de afdelingen voor vaste goederen van het Rijks- of het plaatselijke bestuur en van genationaliseerde industrieën. 20. Het instituut beseft, dat in sommige landen enkele van de boven beschreven functies door de wet worden voorbehouden hetzij aan diegenen die door een wederzijds erkende bevoegdheid worden beschermd, hetzij

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1967 | | pagina 45