Ir. C. ZEILLEMAKER, Landmeetkundig werk bij de bouw van de metro te Rotterdam 1. Verkeerstechnische inleiding Rotterdam wordt door de Nieuwe Maas in twee delen verdeeld. Het noordelijk deel van de stad bevat naast woonwijken het stads centrum met vele kantoren van handel en bedrijfsleven. Het zuidelijk stadsdeel bestaat voornamelijk uit woonwijken. Ten zuiden van de rivier liggen ook de haven- en industriegebieden. Het is begrijpelijk dat dagelijks grote verkeersstromen de rivier passeren, vooral tijdens de spitsuren. De oeververbindingen zijn dan overbelast, hetgeen steeds meer verkeersopstoppingen ten gevolge heeft. Op dit moment heeft Rotterdam, afgezien van de spoorbrug, de volgende oeververbindingen over de Nieuwe Maas: ie. een verkeersbrug (Willemsbrug - Koninginnebrug) en 2e. een verkeerstunnel (Maastunnel), welke beide centraal gelegen zijn; 3e. een verkeersbrug (Van Brienenoordbrug)oostelijk van de stad gelegen; 4e. een verkeerstunnel (Beneluxtunnel)die ten westen van de stad bij Vlaardingen ligt. Enige jaren geleden zijn de problemen betreffende de oever verbindingen intensief bestudeerd en zijn er plannen gemaakt om tot een oplossing te geraken. Deze plannen zijn nu reeds gedeeltelijk 26 503; de blokvereffening met een Zebra-rekenmachine. Aangegeven wordt waar in de procedure hulpapparatuur wordt ingezet. De procedure is uit vele afzonderlijke fasen opgebouwd, om het opsporen en corrigeren van eventueel gemaakte fouten te vergemakkelijken. De kaartering geschiedt met een Graphomat van de firma Zuse. Afgezien van de met de hand aan te geven correcties, verloopt de gehele procedure automatisch. A bstract. The author gives a description of the method of analytical photogramme- try as used by the Dutch cadastral service. The connections between the different phases of the procedure are outlined. Next, attention is given to the administrative side of the data processing. The measurements are executed with a Zeiss PSK-stereocomparator, and used for the computation of modelcoordinates on a Eliott 503 computer! The following blockadjustment, according to the Anblockmethod, is accom plished with a Zebra-computer of I.T.C. Mention is made of the auxiliary instruments and of the stages where they are used. The procedure is composed of a large number of separate phases in order to facilitate the error detection. The plotting is carried out with a Zuse Graphomat. With the exception of the correction of errors, the whole procedure is automatized. Ingenieur re klasse bij de Afdeling Landmeten van Gemeentewerken te Rotterdam

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 28