4i N.A.P.-7 meter voldoende omdat de dokvloer hoger kan worden gelegd. Het is noodzakelijk de bronbemaling zoveel mogelijk te beperken omdat daardoor de grondwaterstand in een wijde om geving wordt verlaagd. Hierdoor worden de houten paalfunderingen die op vele plaatsen aanwezig zijn, aangetast, hetgeen zettings- schade aan gebouwen tengevolge kan hebben. Een tweede reden voor de keuze van de natte methode is de hulp die men ondervindt van het water. De gronddruk die van buitenaf op de kanaalwanden wordt uitgeoefend, wordt nu voor een groot gedeelte gecompenseerd door de waterdruk aan de binnenzijde, zodat minder stempeling nodig is. Als derde reden noemen we het gebrek aan werkruimte langs het tracé dat immers midden door de stad loopt. Het bodemprofiel ter plaatse vertoont slappe klei- en veenlagen tot 17 m diepte, waardoor paalfundatie nodig is. De paalfundatie en de methode van heien zijn dezelfde als voor het riviergedeelte. De bouw van de tunnelstukken in beide dokken vertoont minder standaardisatie dan in het bouwdok van Brienenoord, o.a. omdat de stationsstukken afwijkende maten hebben. De omstandigheden bij het afzinken zijn veel gunstiger dan bij de rivier, hetgeen de uit voering aanzienlijk vereenvoudigt. ad c. Bij het ontwerp van het viaduct heeft men gestreefd naar een bouwwijze die snel en economisch kan worden uitgevoerd. Dit kan wanneer men bij de constructie op grote schaal gebruik maakt van geprefabriceerde onderdelen. Zodoende is een viaduct ontstaan dat is opgebouwd uit kolommen die voorzien zijn van uitkragingen, waartussen geprefabriceerde betonnen balken worden „ingehangen". Fig. 16 vertoont de constructie. Elke kolom rust op een onderheide fundatieplaat. Op de kegelvormige kolom is een uitkraging gemaakt in de vorm van een zogenaamde kolomplaat. De ruimte die ont staat tussen twee opvolgende kolomplaten wordt overspannen door vijf naast elkaar liggende voorgespannen betonnen balken met een Z'JAANZICHT DOORSNEDE B-B DOORSNEDE C-C PALENPLAN DOORSNEDE A-A Fig. 16. Aanzicht en doorsneden van het viaduct in Zuid.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 43