43 lengte van 33 m. Deze vijf balken worden aan elkaar gekoppeld en vormen dan samen één geheel dat een rechthoekige vorm heeft en balkrooster genoemd wordt. In rechte gedeelten van het viaduct hebben ook de kolomplaten een rechthoekige plattegrond. Wanneer het viaduct echter een bocht beschrijft worden de kolomplaten trapeziumvormig en ontstaat een geknikte belijning, die wordt afgezwakt door de kolomplaten aan de zijkanten af te ronden. De lengte van de kolomplaten kan verschillend zijn. Hierdoor is het mogelijk om de afstanden tussen de kolommen onderling te variëren en kan men bij het ontwerp rekening houden met kruisende ver- keersroutes en havensporen. De voorgespannen betonnen balken zijn in een speciaal daarvoor gebouwde fabriek gemaakt met behulp van twee stalen bekisting- mallen. In totaal zijn er 366 gemaakt, die zowel voor het viaduct als voor de bouw van de stations zijn gebruikt. Bij de bouw van de kolommen en kolomplaten is eveneens gebruik gemaakt van stalen bekistingelementen. Deze zijn verstelbaar en kunnen dus aangepast worden aan de variabele kolomhoogte (5 tot 9 m) en de variabele lengte van de kolomplaten. Het aantal kolommen bedraagt 57. Nadat de balken zijn ingehangen kan worden begonnen met de af werking. Deze bestaat uit het storten van voetpaden, het aan brengen van leuningen en sierbetonplaten en het maken van railopstortingen. Al eerder in deze paragraaf is het een en ander opgemerkt over de wijze waarop het spoor wordt gemaakt. Om economische redenen (geringere kosten bij het onderhoud van de baan; kleiner dwars profiel van de tunnelbuis) is een spoor ontworpen waarbij de rails op betonnen langsbalken worden vastgezet. Bij het ontwerp heeft ook de geluidshinder een grote rol gespeeld. In verband hiermee wordt voegloos spoor toegepast. De rails worden met speciale draadklemmen vastgeklemd op oplegstoelen. Elke oplegstoel wordt op de opstortingen vastgezet met behulp van twee stalen bouten die in het beton zijn gelijmd, nadat tevoren boutgaten geboord zijn. De klemming op de oplegstoelen is zó groot, dat de spanningen die door temperatuurvariaties in de rails worden opgewekt, kunnen worden opgenomen. Onder de oplegstoelen worden 1 cm dikke kurkrubberplaten gelegd die geluiddempend werken en tegelijk enige vering geven. Bij het maken van de betonnen opstortingen is het noodzakelijk om een goede hechting te verkrijgen met het constructiebeton van resp. tunnelvloer en viaduct. Daarom worden in het constructiebe ton „stekken" ingestort; dat zijn beugels van wapeningsijzer die boven het constructiebeton uitsteken (zie fig. 21). Deze stekken- rijen moeten zo goed mogelijk de loop van het spoor volgen en mogen zich in geen geval bevinden in een omgeving waar later bout gaten komen; dit is hinderlijk bij het boren en kan de isolatie (voor elektrische stromen) verstoren die door de lijmlaag gevormd

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 45