69 Bij de waterpassingen voor de gereedgekomen opstortingen wordt élke railstoel opgemeten, terwijl bovendien de gemeten afwijkingen gecorrigeerd kunnen worden met vulplaten. Aan deze laatste me tingen is dan ook grotere aandacht besteed dan de eerste. De me tingen zijn twee maal uitgevoerd met behulp van een primair instrument (Wild N3) en een invarbaak, waarbij op 0,1 mm wordt afgelezen. De gemiddelden worden afgerond op mm. De nauw keurigheid die vereist wordt heeft een relatief karakter (zie de boven geformuleerde regels van de R.E.T.) zodat gezondigd mag worden tegen de grondregels voor het waterpassen (gelijke slag lengte). De maatvoering van de railopstortingen in horizontale zin is zodanig verlopen dat men de rails in eerste instantie evenwijdig met het betonwerk heeft kunnen uitleggen. Daarna zijn door de R.E.T. metingen verricht met een meetwagen. De meetwagen is voorzien van een paar uitgestoken armen met een lengte van vijf meter die samen een koorde van tien meter vormen. In het midden van de koorde wordt de pijl van de railboog gemeten. De wagen wordt over het uitgelegde spoor gereden en meet continu pijlen. De pijlmaat moet overeenkomen met de boog die ter plaatse voor het spoor ontworpen is. Verschillen kunnen toegestaan worden mits ze vloeiend verlopen. Plaatselijke verschillen worden ge corrigeerd door het spoor te schiften. Na het schiften worden de boutgaten geboord en kan men het spoor vastzetten. Samenvatting In Rotterdam is een 6 km lange metrolijn voltooid, die de stads centra aan weerszijden van de rivier de Nieuwe Maas met elkaar verbindt. Allereerst wordt aandacht besteed aan de verkeers technische kant van deze metro. Daarna wordt de algemene in richting besproken en een overzicht gegeven van de wijze waarop de 3,25 km tunnel en de 2,75 km viaduct zijn geconstrueerd. Ver volgens wordt het tracé behandeld met enige bijzonderheden van assen en bogen. Daarop volgt de meettechnische grondslag, waarbij enige opmerkingen worden gemaakt over de nauwkeurigheden die vereist worden. Relatief belangrijker dan absoluut. In de volgende paragrafen wordt dieper ingegaan op het land meetkundig aandeel bij het afzinken van tunnelstukken, het heien van geprefabriceerde palen en de bouw van viaduct en spoor. Hier wordt opgemerkt dat de nauwkeurigheid die bij civiel-tech- nische constructies kan worden bereikt niet alleen afhangt van de meettechnische mogelijkheden maar vooral ook van de wijze waar op de civieltechnicus de gebruikte materialen kan beheersen. Abstract In Rotterdam a first underground line, connecting the main parts of the town on either side of the river, has been completed. The

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 71