75 Hoofddoel van deze bijeenkomsten is het uitwisselen van de nieuwste ontwikkelingen op fotogrammetrisch gebied. Aan deze cursus werd door 216 geïnteresseerden met 29 ver schillende nationaliteiten deelgenomen. Het programma vermeldde 34 inleidingen, die 's morgens werden gehouden; 's-middags waren er prakticum-instructies of excursies. Voor een uitstekende accomodatie, werd door de T. H. Karlsruhe zorg gedragen. De leiding was in handen van Prof. Dr. K. Schwidefski, Direc teur van het Instituut voor Fotogrammetrie en Topografie van de T. H. te Karlsruhe en Dr. Ing. M. Ahrend van de firma Carl Zeiss te Oberkochen. De deelname van Zeiss-Werke aan de organisatie zou een vermoeden van eenzijdigheid kunnen opleveren. Dit betrof echter enkel de practicum-middagen, waarbij de nieuwste instrumenten van Zeiss werden getoond. De inleidingen hadden betrekking op enkele hoofdthema's: a. het maken en toepassen van kleurenfoto's. b. aerotriangulatie met voornamelijk de blokvereffening en haar toepassing. c. nieuw ontwikkelde instrumenten. d. foutenbronnen van het instrumentarium en het opstellen van testmethoden. e. toepassingen van orthofoto's. Aan de hand van deze punten zullen achtereenvolgens enkele voordrachten worden aangehaald. ad a. Dr. Ing. H. K. Meier van Zeiss gaf in zijn inleiding „Farbtreue Luftbilder?" een goed overzicht van de moeilijkheden die er rijzen teneinde een eenduidige kleurenopname te verkrijgen. De grondbegrippen op het gebied van het waarnemen van kleuren werden uiteengezet door Prof. Schwidefski. Praktische voorbeelden gaven P. G. Mott van Hunting Surveys Ltd. en Major R. M. Mangles van British Ordnance Survey, waarbij het nut van kleurenopnamen bij de interpretatie bleek. ad b. Prof. H. G. Jerie van het I.T.C. te Delft gaf een algemene in leiding over de planning van aerotriangulatie, waarbij enkele voor beelden van foute planning uit de praktijk werden opgesomd en een systematischer aanpak werd bepleit. Na een inleiding over strookvereffening besprak Prof. F. Acker- mann van de T. H. te Stuttgart de diverse vormen van blok- triangulatie. Bij alle verdere voordrachten over de toepassing van de blok vereffening (in Nederland en Duitsland: de methode Van den Hout) bleek, dat zijn theoretisch gevonden waarde voor de nauw-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 77