76 keurigheid (ca. 16 p, op fotoschaal als standaardafwijking) aardig overeenstemde met de praktisch behaalde resultaten. Voorbeelden uit de praktijk kwamen o.a. van Dr. W. Brindöpke, die als voordeel van de toepassing van de blokvereffening in Nie- dersachsen het feit noemde dat de terrestrische werkzaamheden voor 80% werden gereduceerd. Ook Hansa-Luftbild past deze methode toe voor ruilverkavelin gen in Noord-Rijnland-Westfalen. Kadasterervaringen kwamen van de zijde van Ir. H. L. van Gent met zijn voordracht over de toepassing van analytische fotogram- metrie bij het Kadaster in Nederland en van Dr. Ing. Pape in zijn inleiding „Vereinfachte photogrammetrische Katasterneuvermes- sung in Nordrhein-Westfalen". Opvallend bij dit onderwerp in Karlsruhe was het feit dat de analytische fotogrammetrie in Duitsland zeker nog niet zo ingebur gerd bleek als in Nederland en vooral als in Engeland. Een prachtig voorbeeld van de snelheid waarmee men met de moderne fotogrammetrie kaarten kan vervaardigen, gaf Mr. G. S. Robinson van British Ordnance Survey. Het betrof hier het vervaardigen van kaarten 1 1250 met hoogtelijnen van het rampgebied Aberfan in Zuid-Wales. Ca. een maand na de ramp werden er reeds kaarten afgeleverd, waarbij de snelheid voor een groot deel te danken was aan de toe passing van de analytische triangulatie. Enigszins voorafgaand aan dit thema was de voordracht van Prof. J. Vlcek van de universiteit van Toronto die een analyse gaf van storingen die kunnen optreden tijdens of na de opname, waarna hij een aantal numerisch uitvoerbare mogelijkheden tot correctie gaf. ad c. Een nieuw instrument, zowel geschikt voor coördinaat-meting als voor kaartering, is de planimat van Zeiss. Het instrument werkt volgens het mechanische principe en moet volgens opgave in nauwkeurigheid de stereoplanigraaf evenaren. De planimat bezit vele mogelijkheden zoals een ruime instel baarheid van de brandpuntsafstand. Verder werd er nog een afstandsmeter getoond in ontwikkelings stadium, met directe digitale aflezing. Het apparaat werkt met infrarood-golvenhet bereik is van 0 tot 500 m. ad d. Een actueel probleem bij de hedendaagse fotogrammetrie is het optreden van storingen in het instrumentarium. Een snel onderkennen en verhelpen van deze mankementen is van primair belang voor het geplande programma. Vandaar ook dat verschillende inleiders dit onderwerp behandelden. Zo gaf Prof. Schwidefski een algemeen overzicht over optische en mechanische foutenbronnen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 78