77 Prof. B. Hallert uit Stockholm sprak over het testen en de nauwkeurigheid van comparatorenvan de kant van Jena-Optik werd verteld hoe de instrumenten op de fabriek worden beproefd. Bijzonder interessant waren de inleidingen over de dynamische testmethode, ontwikkeld door Dr. Ing. B. Makarovic van het 1.T.C. te Delft. Tenslotte gaf Dr. Ing. Döhler van de T. H. te Karlsruhe een schematisch overzicht wat betreft prestaties en foutenbronnen van automatische registreerinrichtingen. Een aantal testmethoden werden door hem voorgesteld, waarvan er enkele door de werk groep 2 commissie II van de I.S.P. worden toegepast. ade. Dr. Ing. W. Brucklacher gaf een uiteenzetting over de verbe teringen aangebracht in het Orthoprojektor-systeem. Ervaringen met orthofoto's kwamen van de kant van Dipl.-Ing. Winkelmann van Hansa-Luftbild en van Ir. L. van Zuijlen. Deze gaf een voorbeeld van een toepassing van de orthoprojektor van het I.T.C. speciaal met betrekking tot ontwikkelingslanden. Tevens werd een snelle methode tot het vervaardigen van een orthofotokaart besproken. Tot slot wil ik nog vermelden dat de prima organisatie en de inhoud van het gebodene zowel op vakgebied als op het terrein van de ontspanning, het volgen van deze veertiendaagse cursus zeker de moeite waard maakten. Ir. J. A. J. Marissen. KLIC, het begin van een leidingenkadaster Op 2 januari j .1. is in Groningen het KLIC, het Kabels en Leidingen Informatiecentrum met zijn werkzaamheden begonnen, voorlopig alleen in de provincie Groningen. De aanleiding tot het oprichten van het centrum is geweest het steeds toenemende aantal beschadigingen van kabels en leidingen door graafwerkzaamheden; daar dergelijke beschadigingen bij zonder ernstige gevolgen kunnen hebben, ligt het voor de hand dat is gezocht naar middelen om deze schade te voorkomen. Het KLIC is hiervan een uitvloeisel; de taak van het centrum zal bestaan uit: i. het fungeren als centraal punt waar uitvoerders van werken tijdstip, plaats en aard van de werkzaamheden melden; 2. het doorgeven van deze berichten aan de bedrijven die leidingen in het betrokken gebied hebben liggen; 3. het, zo nodig, leggen van contacten ter plaatse van het werk. Het initiatief tot de oprichting van het centrum is genomen door de Stichting Noordelijk Technisch Wegenbouwcentrum en een aantal, kabels en leidingen beherende bedrijven in de provincie Groningen, te weten het telefoondistrict Groningen, het Elektrici teitsbedrijf voor Groningen en Drenthe, de N.V. Waterleiding maatschappij voor de provincie Groningen en de N.V. Nederlandse

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 79