78 Aardolie Mijhet Stichtingsbestuur, waaronder het KLIC ressor teert wordt gevormd door de directeuren van de vijf bovengenoemde bedrijven. Nieuwe geodetische kunstmaan Op ii januari j.l. werd vanaf de Western Test Range in Cali- fornië een nieuwe, speciaal voor geodetisch onderzoek uitgeruste kunstmaan, Geos-2 in een baan om de aarde gebracht. Deze lan cering maakt deel uit van het Amerikaanse „National Geodetic Satellite Program", dat een nauwkeurige vorm- en groottebepaling van de aarde ten doel heeft. Dit Amerikaanse programma heeft een sterk internationaal karakter en naast o.a. Engeland, Frankrijk, Griekenland en Zwitserland neemt ook Nederland deel aan de uit voering ervan en wel door het fotograferen van door de satelliet uit te zenden lichtflitsen met de sterrenhemel als achtergrond. Deze waarnemingen zullen worden gedaan door de Werkgroep Satellietgeodesie van de T. H. te Delft. Deze werkgroep deed met succes dergelijke waarnemingen op Geos-i, totdat het flitslicht baken van deze satelliet in december 1966 uitviel. Ook is Geos-2 voorzien van speciale hoekreflectoren die vanaf de aarde op de satelliet gerichte laserstralen zullen terugkaatsen, waardoor het mogelijk wordt afstanden naar de satelliet nauwkeurig te meten. Op verscheidene punten in de Verenigde Staten, maar ook in Frank rijk, Griekenland en Noord-Afrika zijn lasers voor dit doel op gesteld. Ook vervoert de satelliet radio-plaatsbepalings-apparatuur van verschillende soort. Litteratuuroverzicht Overeenkomstig een besluit van het Hoofdbestuur van de N.L.F. zal van nu af aan in het tijdschrift een inhoudsoverzicht worden gepubliceerd van een aantal vaktijdschriften. De eerste opgave volgt hieronder. De behandelde titels kunnen worden geleend uit de Bibliotheek voor Kadaster en Landmeetkunde, Nieuwe Haven 6, Den Haag. Allgemeine Vermessungs-Nachrichten 74(1967)11 Soppert: Zur Frage der verwaltungsmassigen Organisation der Datenverarbeitung im Kataster- und Vermessungswesen.Beiderwieden Der Einfluss eines Erbbaurechtes bei der Bewertung von Grundstiicken. Pauly: Berechnung der UTM-Koordinaten aus GK-Koordinaten durch Affintransformation auf der Zuse Z 25 (PS 2). Strauss: Vorschlag zur Verbesserung eines Gerats zur Bestimmung der Vertikalkomponente der Schwerewirkung von Massenvolumina. Vollmann Über das Traufrecht im Sinn einer Eigentumsvermutung im Geltungsbereich des gemeinen Rechts. 74(1967)12 Sommer52. Deutscher Geodatentag Wiesbaden 1967. Reiser: Fachfirmen- und Behördenausstellung. FinsterwalderDeutscher Kar- tographentag 1967.Draheim: Konferenz der Commonwealth Survey Officers 1967. Möllers Die Bodenordnung nach dem Bundesbaugesetz. Konstanzer: Das Dilemma der Bodenordnung. Stiebens: 4. Europaischer Agrarrechtskongress. DraheimSitzung des Comité Permanent der FIG. DraheimInternationales Symposium über Photokarten und Or- thophotokarten.Morgenstern: Bericht von der Hannover-Messe 1967.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 80