83 Nederlandse Landmeetkundige Federatie Op vrijdag 29 maayt 1968 zal in Café-Restaurant „Esplanade te Tjtrecht samen met de Vereniging van Directeuren van Gemeentewerken een voor jaarsbijeenkomst worden gehouden, waarvan het voorlopig programma als volgt luidt. 10.00 uur Samenkomst. 1045 uur Causerie door Ir. M. P. Blaauw, adviseur van de Dienst der Publieke Werken van Amsterdam, over de kaarten, waarmee wij moeten werken. 11 15 uur Inleiding door Prof. ir. G. F. Witt, hoogleraar in de Planologi sche Geodesie aan de Technische Hogeschool te Delft, over de wenselijkheid van een centrale leidingenregistratie. 12.00 uur Inleiding door Ir. R. J. Rienks, hoofd van de Landmeetkundige dienst van de Gemeente Rotterdam over de problemen, waarvoor de gemeentelijke landmeter zich gesteld ziet. 12.45 uur Uitgebreide koffietafel f 6.50 per persoon, inclusief bediening. 14.00 uur Forum-discussie naar aanleiding van de 's morgens gehouden inleidingen. Omstreeks 1 maart 1968 zal aan alle leden van de N.L.F. het definitieve programma worden toegezonden met verdere gegevens over de wijze van aanmelding en betaling der lunchkosten. Het bestuur van de N.L.F. is van mening dat de s morgens te houden inleidingen een goede basis zullen zijn voor een interessante en levendige discussie met vertegenwoordigers van een vakgebied dat zo nauw met het onze is verweven. Wij rekenen dan ook op een grote opkomst! de secretaris van de N.L.F., Ir. D. van der Wulp Voordrachten Prof. Baetslé. In het kader van de hoogleraarsuitwisseling België-Nederland heeft Prof. P. L. Baetslé van de Universiteit van Brussel op 24 en 25 januari jl. in Delft enkele voordrachten gehouden over de onderwerpen: 1. het inverteren van matrices van willekeurige vorm en rang; 2. het gebruik van conforme transformaties in de (Euclidische) ruimte; 3 een strenge correctie voor de aardkromming. Getracht zal worden bovengenoemde voordrachten in een van de volgende afleveringen van dit tijdschrift te publiceren. Mariene Geodesie. Als gevolg van de voortschrijdende exploitatie van de bodemrijkdommen van de zee komt de plaatsbepaling ter zee steeds meer in de belangstelling te staan. Een driedaags symposium in september 1966 te Columbus (Ohio) was een eerste grote manifestatie over dit onderwerp. Daar kwamen ter sprake allerhand elektronische systemen (Doppler, Secor, Hiran, Shiran) en ook plaatsbepaling met behulp van satellieten. Maar ook andere geodetische onderwerpen op de zee betrekking hebbend kwamen daar naar voren, zoals inertie-navigatie, zwaartekrachtmetingen, gemiddelde zeeniveau enz. Inter nationaal tracht men thans de zg. „mariene geodesie" te bundelen. Smds kort schenkt de Rijkscommissie voor Geodesie ook nationaal aandacht aan deze problemen. Zij heeft daartoe een subcommissie Mariene Geodesie ge vormd; deze bestaat uit de volgende leden: schout-bij-nacht Ir. W. Lan- geraar (voorzitter), Prof. ir. W. Baarda, Prof. ir. G. J. Bruins, Prof. R. Roelofs en Ir. W. D. Moens.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 85