g8 werkzaamheden. Zo wordt, door het kaarteren met elektronische apparatuur, bij de detailmeting de toepassing van poolcoördinaten in de hand gewerkt. De met optische afstandmeters verkregen meet- getallen worden gemakkelijker geprogrammeerd en verwerkt dan die welke op andere wijzen worden verkregen. Naast automatisering is de ontwikkeling van elektronisch wer kende meetinstrumenten en rekenhulpmiddelen oorzaak van in voering van andere landmeetkundige methoden. Door de grote constante nauwkeurigheid van metingen met microgolf- en elektro- optische afstandmeters, is het mogelijk gebleken een andere ont werp- en vereffeningstechniek voor meetkundige grondslagen in hermetingsgebieden te ontwikkelen. De grote inwendige nauw keurigheid van de opgebouwde netten geeft aanleiding de in de metingen opgenomen punten van hogere orde op verstoring te controleren en eventueel als aansluitingspunt te verwerpen. Vergroting van het inzicht en kennismaking met de toepassings mogelijkheden van automatisering en het gebruik van nieuwe instrumenten en methoden worden sterk gestimuleerd door de organisatie van studiedagen, congressen, post-graduate cursussen en vorming van werkgroepen. Tijdens een symposium „toepassing van rekentechnieken" gaf Prof. ir. W. Baarda enkele ideeën over mogelijke geodetische theorieën in de toekomst, waarbij ook de vraag aan de orde werd gesteld, of een zelfstandig geodetisch vak gebied zal blijven bestaan. De „grenzen van mens en automaat" werden geanaliseerd door Prof. Dr. K. Schwidefsky [i]. Ook in de vaklitteratuur vragen enkele auteurs aandacht voor de proble matiek van automatisering van bepaalde werkzaamheden. Be schouwingen over geïntegreerde informatieverwerking in de geodesie gaf Dipl.-Ing. P. Huth in [2]. In [3] beschrijft Ir. M. J. M. Bogaerts een nieuwe methode voor het registreren van meetgegevens, waarbij van optische bladlezers gebruik wordt gemaakt. Te velde wordt gebruik gemaakt van daar toe speciaal ingerichte informatiebladen, waarop de nodige aan strepingen worden verricht. In [4] bespreekt Ir. H. L. Rogge de mogelijkheden en moeilijkheden van het inrichten en het bijhouden van een ruilverkavelingsboekhouding. Hoewel hier weliswaar een administratief probleem wordt behandeld, buiten het werkterrein van commissie V gelegen, wordt toch op deze studie over auto matisering en mechanisering gewezen, enerzijds om de vele duide lijke begripsbepalingen die er in voorkomen, anderzijds omdat vele door de auteur gesignaleerde moeilijkheden van algemene aard zijn. In de verslagperiode werden op verschillende gebieden activi teiten ontwikkeld, die in de volgende rubrieken zijn samengevat. Geofysica, Astronomische Geodesie en Hydrografie De Technische Hogeschool te Delft voerde in samenwerking met de Rijksdriehoeksmeting proefmetingen uit met een Wild T4 ten behoeve van de meting van een Laplace-punt bij Ubachsberg en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 16