nemingsvaartuig berichten Ir. G. L. Strang van Hees en Ir. T. J. Poelstra in [16]. De gravimetrische resultaten vindt men in [17]. Hetzelfde opnemingsvaartuig, wederom met de gravimeter Gss 2-N0. 19, werd in 1966 ingezet voor zwaartekrachtsmetingen in het Surinaamse deel van het Koninkrijk. De resultaten van deze expeditie vindt men in [18]. Onderzoekingen naar de beweging van de aardkorst in Nederland worden door Ir. A. Waalewijn beschre ven in [19]. Een overzicht over de werkmethoden betreffende plaats en dieptebepaling door de Hydrografische dienst en over de behoefte aan nauwkeurige dieptekaartering geeft Ir. W. Langeraar in [20]. Bijzonderheden over navigatie-systemem en hun nauwkeurigheid geeft J. Th. Verstelle in [21], waarin men ook een overzicht aan treft over hydrografische, oceanografische en waterstaatkundige toepassingen ervan. De super-tanker speelt in dit verband een belangrijke rol. Triangulatie, Puntsbepaling en Berekening Aan het Laboratorium voor Geodetische Rekentechniek van de Technische Hogeschool te Delft werden statistische onderzoekingen uitgevoerd betreffende de precisie en nauwkeurigheid van het basisvergrotingsnet van de Afsluitdijk. Algemene richtlijnen voor de toepassing van statistische toetsen en de controle op fouten in geodetische netten werden ontwikkeld. Deze richtlijnen werden veelvuldig toegepast bij de studie van gesloten veelhoeksnetten. Prof. ir. W. Baarda behandelde deze materie in [22] en [23]. Door Ir. J. E. Alberda werd in [24] een studie gemaakt van de decisie theorie (besliskunde) en haar belang voor de geodesie. In genoemd Laboratorium werden nieuwe programmeersystemen ontwikkeld voor berekeningen in het platte vlak en op de ellipsoïde en voor de algemene problemen van de vereffening volgens de methode der kleinste kwadraten. De vrije vereffening van het R.D.-net ten behoeve van de Europese Triangulatie werd voltooid. De vereffening werd uitgevoerd volgens het tweede standaard vraagstuk, met ellipsoïdische coördinaten. In dit verband kan worden verwezen naar de publikaties van Ir. B. G. K. Krijger, [25] en [26]. Ter vervanging van de in 1913 gemeten basis bij Stroe op de Veluwe werd in 1965 door de Bijhoudingsdienst der Rijksdriehoeks meting, daartoe versterkt met personeel van andere kadastrale bureaus, studenten van de Technische Hogeschool te Delft en twee ingenieurs van het Geodatisches Forschungs Institut te München, een nieuwe basis van 24 km lengte gemeten op de Af sluitdijk. Een beschrijving van deze werkzaamheden, waartoe reeds in 1962 werd besloten i.v.m. de hervereffening van het Europese driehoeks- net, geven P. Groenewoud en M. Groot in [27]. De basis werd ge- 100

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 18