werktempo in vergelijking tot de optische methode. Bij de optische waterpasmethode wordt getracht zoveel mogelij k van „mechanische' hulpmiddelen en automatisering gebruik te maken. Zo is bijvoor beeld in samenwerking tussen de Gemeente Tilburg en de Konink lijke Nederlandsche Heidemaatschappij een proef voorbereid voor het automatisch uittekenen van dwarsprofielen, waartoe de meting werd geregistreerd op merkroosterkaarten. Een uiteenzetting van de gevolgde werkwijze geeft G. H. van der Vossen in [39]. Tachymetrie De verwerking van waarnemingen, verkregen met optische afstandmeters vindt meer en meer langs automatische weg plaats. In [40] geeft Prof. ir. G. F. Witt een uiteenzetting van de werkwijze zoals die bij de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij wordt toegepast. De auteur maakt daar o.m. ook een vergelijking van tijd, kosten en nauwkeurigheid van de voerstraalmethode t.o.v. die van het meetlijnen verband. Bij de kadastrale proeven „Suawoude" en „Dinther" werd behalve aan deze aspecten vooral aandacht besteed aan de organisatie der metingen. Ook hier werden de meetgetallen, weer verzameld op daartoe speciaal ontworpen informatie-bladen, automatisch verwerkt. Een uitgebreide be schrijving van deze proeven kan men vinden in [41]. De resultaten hadden tot gevolg dat thans, zij het nog op bescheiden schaal, de op tische afstandmeting bij het kadaster wordt toegepast. De voor delen liggen duidelijk bij de verwerking der meetgetallen. Toen deze nog niet automatisch kon geschieden, was er voor optische afstandmeting ten behoeve van detailmetingen, waarschijnlijk door de aard van het Nederlandse landschap, weinig enthousiasme. Prof. ir. G. F. Witt bespreekt in [42] de inrichting van een puntenveld in de „Loenermark" ten behoeve van het ijken van optische afstandmeters. In de verslagperiode werden door het Laboratorium voor Land meetkunde van de Landbouwhogeschool te Wageningen ten aanzien van detailmetingen op uitgebreide schaal proefmetingen verricht ten behoeve van gemeentelijke bestemmingsplannen, waarbij de metingsopzet was gericht op geautomatiseerde verwerking. De uitwerking geschiedde, in samenwerking met de N.V. Hagen Systems te Rotterdam, op de Zuse Graphomat Z64. Uitgangspunt van het onderzoek was onder meer dat het tempo van de meting zo min mogelijk mocht worden beïnvloed door de uitwerkingswijze. Voorts moest het mogelijk blijven dat meer dan één meetgroep gelijktijdig in eenzelfde object wordt ingezet. Uit de resultaten bleek dat elke meetmethode mogelijk is, maar dat de voorkeur moet worden gegeven aan de poolcoördinatenmethode. Bij alle hiervoor genoemde tachymetrische werkzaamheden werden de waarnemingen verricht met klassieke zelfreducerende dubbelbeeld-afstandmeters. In sommige gevallen wordt, in verband 102

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 20