met de topografie of het verkeer, de basisafstandmeter Jena BRT benut. Codetachymeters zijn in Nederland nog niet in gebruik. Instrumenten In [43] geeft Ir. E. Engberts een beschrijving van een „trigono metrisch instrument" uit het jaar 1751, dat hij ontdekte in een museum te Leiden. Een uitgebreide studie wijdt N. D. Haasbroek in [44] aan de theorie die aan de tijdmeting met behulp van zonne wijzers ten grondslag ligt, aan de verschillende wijzen waarop zonnewijzers kunnen worden geconstrueerd en aan de factoren die bij de constructie een rol spelen. In [45] introduceert Prof. R. Roelofs een nieuwe methode voor de bepaling van systematische randfouten, uit de meting van vier richtingen. De hoeken tussen deze vier richtingen worden zodanig gekozen, dat 14 coëfficiënten van de Fourier-reeks met een optimale en vrijwel gelijke nauwkeurigheid worden verkregen. Ir. G. Husti bespreekt de ervaringen met deze methode bij een uitvoerig onder zoek van Wild T4 theodolieten in [46]. Naar aanleiding van de studie van Prof. Roelofs heeft de firma Breithaupt een instrument voor randonderzoek met vier collimatoren op de markt gebracht. In de verslagperiode is veel aandacht besteed aan de afstand meter. Ir. G. A. van Wely geeft in [47] een kwalitatieve en eco nomische beoordeling naar een achttal gezichtspunten van optische afstandmeters, microgolfafstandmeters en elektro-optische af standmeters, ingezet voor veelhoeksmeting in hermetingsgebieden. Hoewel het onderzoek ten gunste van laatstgenoemde groep uitviel, blijken er in Nederland toch nog maar enkele instrumenten van dit type in gebruik te zijn. Een beschrijving van de elektro- optische afstandmeter EOS vind men in [48]. Ir. J. C. de Munck bespreekt in [49] enige eigenschappen van elektromagnetische golven in verband met elektronische afstand meting, waarbij in het bijzonder aandacht wordt geschonken aan de begrippen verstrooiing, absorptie, breking, bundelbreedte e.d. De Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat verving haar sedert 1958 in gebruik zijnde tellurometer door een geodimeter-model 6. Door de toenemende vraag naar deze vorm van lengtemeting is daarboven nog een dergelijk instrument aangeschaft. De methode van terreinverkenning voor de veelhoeken is daarbij niet veranderd, alleen vereenvoudigdde veelhoekspunten moeten onderling zichtbaar zijn; andere eisen worden niet gesteld aan de topografie. Bij de Hydrografische dienst der Koninklijke Marine werden in de verslagperiode twee sets tellurometer MRA 101 aangeschaft, deels ter vervanging van de oude MRA 1. Deze instrumenten blijken bijzonder goed bruikbaar te zijn voor veelhoeksmeting in het bos gebied van Suriname. De n.v. K.L.M.-Aerocarto schafte een aerodist aan, die o.m. zal worden gebruikt voor de meting van trilateratie- netten. Een belangrijk facet bij al deze instrumenten is de bedrijfs- 103

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 21