104 zekerheid. Bij de Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat heeft men zeer goede ervaringen. Slechts enkele kleine storingen traden op in een periode van twee jaar. Deze elektrische storingen kunnen in het algemeen niet door een operator worden verholpen. Een goede service-verlening door de importeur is dan ook essentieel; dit geldt trouwens voor alle typen elektronische en elektro-optische afstandmeters. Bij de AGA-importeur in Nederland is een reserve-geodimeter aanwezig, die bij meer langdurige storingen in het eigen instrument, kan worden geleend of gehuurd. De n.v. Grontmij verkrijgt goede resultaten in grote omvang met de tellurometers MRA-3 en MRA-101. De landmeetkundige afdeling van de Provincie Limburg is zojuist overgegaan tot het aanschaffen van een geodimeter-model 6. In het raam van de automatisering in de landmeetkunde hield Dr.-Ing. E. Zwickert voor het 3e N.G.L.-congres een voordracht over de code-theodoliet FLT-3 en de noord-zoekende theodoliet TK. [50]. De resultaten van een studie over laatstgenoemd instrumenten type publiceerden H. S. Williams en G. E. Belling in [51]. Zij stelden daarbij in een opgehangen gyroscoop, bij slingeringen over een langdurige periode, het optreden van secundaire harmonische gedragspatronen vast. In meer algemene zin werd in de verslagperiode ook aandacht besteed aan automatische tekentafels en coördinatografen. Zo geeft Dipl.-Ing. O. Weibel in [52] een beschrijving van de elek tronisch bestuurde coördinatograaf Corograph van de firma Contra- ves, waarbij de auteur wijst op de hoge nauwkeurigheid van dit instrument, waar evenwel een lage snelheid tegenover staat. In [53] geeft Ir. G. A. van Wely een korte beschrijving van de door de ontwikkelingsafdeling van de N.V. Hagen te Rotterdam gecon strueerde coördinatenlezer „Haromat", dienend voor de omzetting van grafische informatie in digitale informatie. F otogrammetrie Automatisering van de fotogrammetrische uitwerking van stereo- beelden kan worden beschouwd uit technisch en uit economisch oogpunt. In [54] wordt door Dr.-Ing. B. Makarovic het technisch aspect behandeld; de schrijver onderscheidt daarbij semantische en metrische componenten van de informatie. Deze componenten maken samen deel uit van de verdere uitwerking, door parallax- meting, controles en registratie. In principe is het tot nu toe mogelijk gebleken alle fasen van de uitwerking te automatiseren, behalve die van de abstractie; daarbij is de menselijke interpretatie van her kenning, evaluatie en idealisatie nog te complex. Economische aspecten bij de toepassing van de fotogrammetrie voor omvangrijk nationaal kaarteringswerk worden bezien door Prof. ir. A. J. van der Weele in [55], waarbij wordt aanbevolen aan te vangen met systematische studie aangaande de betrekkingen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 22