io6 effening van grote blokken kunnen duizenden voorwaarden op treden. Het in rekening brengen daarvan is voor het bereiken van een optimale nauwkeurigheid noodzakelijk. Prof. dr. H. G. Jerie geeft in [69] een vereffeningsmethode aan, die desondanks tot een economische oplossing leidt. Hoewel goede methoden van blokvereffening bestaan, is de belangstelling voor strookvereffening niet verdwenen. Prof. ir. A. J. van der Weele onderzoekt de relatieve nauwkeurigheid van strooktriangulatie in [70]. Met betrekking tot de radiaal-triangulatie voor niet vlak terrein kan worden verwezen naar de studie van Prof. R. Roelofs [71]. De invloed van instrument-ontregeling op de resultaten van een numerieke radiaaltriangulatie beschrijft Ir. J. Timmerman in [72]. De toepassingsmogelijkheden voor de fotogrammetrie groeien ge staag. Het gevolg daarvan is o.m. vernieuwing en uitbreiding van in strumentarium. Bij de Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat werden in de verslagperiode twee kaarteringsinstrumenten Wild A6 vervangen door twee instrumenten Wild A8; bij de Fotogram- metrische dienst van het Kadaster werd het instrumentarium uitgebreid met een kaarteringsinstrument Wild A8 en een Zeiss- stereocomparator PSKde n.v. K.L.M.-Aerocarto breidde haar instrumentarium uit met drie instrumenten van het type Santoni II-c; ten behoeve van de Topografische dienst werd een beeldenpaar- instrument Wild A8 aangeschaft. De ontwikkeling van de automatisering bij de Fotogrammetrische dienst van het Kadaster beschrijft Ir. P. A. Roos in [73]. Van een bescheiden begin, waarbij van registratie van modelcoördinaten en strookvereffening werd gebruik gemaakt, leidde deze ontwikkeling via invoering van de Anblock-methode tot, in voorkomende ge vallen, volledige toepassing van de numerieke fotogrammetrie. De huidige werkwijze beschrijft Ir. H. L. van Gent in [74]; de toepassing ten behoeve van kadastrale hermetingen wordt door Ir. W. Sonnenberg aan een beschouwing onderworpen in [75], waarbij een schatting wordt gegeven van de bereikbare nauw keurigheid. Behalve aan de kaartvervaardiging wordt in deze publikatie ook aandacht geschonken aan de reconstructie van langs fotogrammetrische weg vastgelegde kadastrale grenzen. In [76] maakt Ir. J. Visser enige opmerkingen met betrekking tot de luchtfotografie voor kaarteringsdoeleinden van grote steden, waartoe proeven werden genomen bij de Meetkundige dienst van de Rij kswaterstaat Over het gebruik van luchtfoto's ten behoeve van de bijhouding van de kadastrale kaart is in 1965, nadat een aantal uitgebreide proeven was verricht, een rapport opgemaakt. De belangrijkste conclusie is dat veldposten met succes langs fotogrammetrische weg kunnen worden behandeld. Bij de gekozen methode wordt gebruik gemaakt van ontschrankingen op de schaal van de kadas trale kaart (meestal 1:2500). Hierin worden eerst door eenvoudige

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 24