107 metingen de nieuwe grenzen vastgelegd t.o.v. uit de lucht zichtbare terreindetails. De ontschranking wordt hierna ingepast op de kaart en de nieuwe grenzen worden gekopieerd. De fotoschaal die hier wordt gebruikt, is ca. i8000. Voor de bijhouding van kaarten van be bouwde kommen verdient genoemde werkmethode geen aanbeveling. De ontwikkelingen in de toepassing van ontschrankingsmethoden bij het kadaster zijn beschreven door wijlen Ir. W. F. BoNARDTin [77]. Behalve aan de vele mogelijkheden van de ontschranking van luchtfoto's t.b.v. kaartvervaardiging en kaartbijhouding, wordt hierin ook aandacht besteed aan de cartografische ontschranking die in een aantal gevallen wordt toegepast. In [78] onderzoekt Ir. J. Visser drie verschillende methoden van ontschranking, waarbij wordt aangetoond dat affine ontschranking de beste resultaten geeft. De mogelijkheden voor het gebruik van luchtfoto's in de bosbouw worden door Ir. D. A. Stellingwerf beschreven in [79], [80], [81] en [82]. Door de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij wordt voor projectiedoeleinden en interpretatie steeds meer van luchtfoto's gebruik gemaakt. Voor dergelijke doeleinden levert de Topografische dienst, op be stelling, calques waarop behalve het lijnenbeeld van de topografische kaart ook het ontschrankte luchtfotobeeld van het terrein zichtbaar is. Door het I.T.C. is een orthoprojector GZ 1 van Zeiss aange schaft, die wordt gebruikt in directe koppeling met een stereo- planigraaf C8. Deze combinatie van instrumenten wordt gebruikt voor het ontwikkelen van kaarteringsmethoden die speciaal in ontwikkelingslanden zullen kunnen worden gebruikt. Als eerste toepassing is thans in behandeling de vervaardiging van basis- kaarten op de schaal 112500 van een gebied van 30 000 km2 (bijna zo groot als Nederland) in Zuid-Korea. Voor details kan worden verwezen naar de studie van Ir. J. Visser en Ir. L. van Zuylen in [83]. In de verslagperiode werd ten behoeve van de fotogrammetrische instellingen in Nederland een fotogrammetrisch proefveld aangelegd, bestaande uit een aantal permanent gesignaliseerde punten, waarvan de coördinaten bekend zijn. Hierdoor is de mogelijkheid geschapen het gedrag van camera's onder normale gebruiksomstandigheden te controleren en o.m. materiaal te verzamelen ter bestudering van de invloed van atmosferische omstandigheden. Het proefveld, in Oostelij k-Flevoland, kwam tot stand door samenwerking van alle fotogrammetrische instellingen. De ligging ervan is niet ideaal, daar het zich bevindt in de rand van een van de aanvliegbanen van het internationale vliegveld Schiphol. Het proefveld bestaat uit drie vierkantennetten, resp. groot 13 km2, 2 km2 en 0,5 km2. Elk net bevat ca. 100 goed verzekerde en uit de lucht zichtbare punten (diameter resp. 50 cm, 30 cm en 15 cm), waarvan steeds ca. 25 punten langs terrestrische weg in coördinaten werden bepaald

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 25