io8 (Lab. voor Landmeetkunde te Wageningen). De hierbij bereikte relatieve nauwkeurigheid bedraagt voor de punten van het grootste net 1.10-5. De overige punten zullen per blok worden bepaald door een blokvereffening van foto's op grotere schaal, waardoor een standaardafwijking kan worden bereikt van ca. 0,006 mm, uitge drukt in de oorspronkelijke fotoschalen. Bij het gebruik van het proefveld is gedacht aan de fotoschalen x20 000, 18 000 en 14 000. De gezamenlijke Nederlandse fotogrammetrische instituten ver leenden medewerking aan de internationale proefmeting „Pecny", die onder auspiciën van de S.I.P. wordt uitgevoerd. Op twee publikaties van Prof. dr. ir. W. Schermerhorn dient nog de aandacht te worden gevestigd, nl. [84], waarin een be schouwing wordt gegeven over de ontwikkeling van de landmeet kunde door de invloed van fotogrammetrie en automatisering, en [85], die de rede bevat, welke Prof. Schermerhorn uitsprak toen hij zijn functie als directeur van het l.T.C. neerlegde. Cartografie De Topografische dienst bestond in de verslagperiode 150 jaar. Naar aanleiding hiervan geeft Ir. J. A. C. E. van Roermund een korte beschrijving van de geschiedenis van deze dienst in [86]. Dit was overigens niet het enige jubileum. De Waterstaatskaart van Nederland beleefde in 1965 zijn honderdste verjaardag. Ter ge- gelegenheid hiervan wijdt Ir. J. van der Kleij in [87] een be schouwing aan dit kaartwerk. Aansluitend aan deze historische overzichten moet melding worden gemaakt van de publikatie [88] van H. Wormsbecher, Ing. over een historische kaart van Kenne- merland en West Friesland, van de publikatie [89] van W. Koop- mans over leven en werken van het oudste lid van een beroemde Nederlandse cartografenfamilie uit de 17® eeuw, nl. Wili.em Janszn. Blaeu, en van de publikatie [90] van Dr. ir. C. Koeman over de „Vinland Map", waarin ook enige beschouwingen worden gewijd aan de herontdekking van deze uit ca. 1440 daterende kaart. Het werk van twee 16e eeuwse zeelieden, Waghenaer en Outh- gers, die zich intensief hebben beziggehouden met het vervaar digen van zeekaarten en zee-atlassen en met het samenstellen van kustbeschrijvingen, wordt door Dr. E. Crone beschreven in [91]; de auteur bespreekt en verklaart ook het destijds gebruikte instru mentarium. Prof. A. Kruidhof ontleedt in [92] aan de hand van de geschiedenis het samenspel van geodesie en cartografie. Over de karakteristiek van de hedendaagse cartografie in Neder land geeft Dr. ir. C. Koeman beschouwingen in [93]. In [94] treft men een overzicht aan van de hand van Ir. P. J. Bakker over de moderne stedelijke cartografie; de auteur geeft, met de cartografie van de stad Amsterdam als voorbeeld, een duidelijk inzicht in de toepassingsgebieden van de verschillende kaartschalen. Het karakter van de Nederlandse topografische kaart op de schaal 1:25000

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 26