Nederlandsche Heidemaatschappij heeft voor haar kaarteerwerk de beschikking over een tekenmachine van het merk „Gerber". On danks het feit dat deze machine de kinderziekten nog niet geheel te boven is, worden kaarteringen van goede kwaliteit vervaardigd. Door Prof. ir. G. F. Witt werd een onderzoek uitgevoerd naar de nauwkeurigheid waarmee met vier verschillende elektronische teken machines punten kunnen worden gekaarteerd. De resultaten van dit onderzoek zijn niet ongunstig en zullen t.z.t. worden gepubliceerd. De n.v. Hagen te Rotterdam kaarteerde met behulp van een van haar Graphomat-tekenmachines de kwantitatieve symbolen ten behoeve van enkele thematisch-statistische kaarten in de „Weten schappelijke Atlas van Nederland". De programma's werden daartoe opgesteld door de cartografische afdeling van het Geografisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Naar aanleiding van de resultaten verscheen van de hand van F. L. T. van der Weiden de publikatie [105]. De Topografische dienst verleende in de verslagperiode mede werking aan proefnemingen in O.E.E.P.E.-verband met betrekking tot kaartering op kleine schaal. Naar aanleiding van deze proeven geeft Ir. L. van Zuylen in [106] beschouwingen over het begrip „generaliseren". Door de cartografische afdeling van het Geografisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Utrecht werd een experimentele foto kaart vervaardigd van een extensief bewoond gebied in een woestijn achtig deel van Saudi-Arabië. Deze in offset gedrukte kaart geeft de bodemtoestand weer door middel van verschillend gekleurde delen van het fotobeeld. Dr. ir. C. Koeman beschrijft de werkwijze in [107]. Deze auteur is er, ondanks het goede hart dat hij het fraaie cartografisch hand werk uit vorige eeuwen toedraagt, steeds op uit snellere en meer doeltreffende methoden te vinden om de ontwikkelingslanden aan het noodzakelijke kaartmateriaal te helpen. Men zie ook zijn publikaties [108] en [109]. De n.v. K.L.M.-Aerocarto vervaardigt sedert kort kaarten ten behoeve van ontwikkelingslanden, die als een kruising van de door Koeman beschreven methoden kan worden gezien, nl. het Picto-Map-Process, waarbij het accent ligt op het gebruik van de fotokaart. Commissie VIBijzondere toepassingen. Aansluitend aan ons vorig bericht kan worden gesteld dat betreffende de inrichting van een leidingenkadaster in de verslag periode geen vorderingen zijn gemaakt. Wel is in de provincie Groningen eind 1967 een „Kabels en Leidingen Informatie Centrum" ingesteld, waar uitvoerders van grondwerken het tijdstip van begin, de plaats en de aard van hun werkzaamheden kunnen melden, welke berichten worden doorgegeven aan de desbetref- no Rapporteurs: Ir. H. L. van Gent, 's-Giavenhage Ir. G. A. van Wely, Wageningen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 28