fende nuts-bedrijven, opdat die kunnen nagaan of hun kabels of leidingen gevaar lopen. Is dit het geval dan kunnen zij tijdig passende maatregelen nemen. Een belangrijke bijzondere opdracht in de sector van de ambte lijke landmeetkundige verrichtingen was die van het zg. Laura- project; het betreft hier o.m. wegenaanleg in het kader van het wegenplan van de provincie Limburg. Een beschrijving van deze landmeetkundige werkzaamheden geeft Ir. G. R. Toth in [110]. Doordat inschakeling van de computer de mogelijkheid biedt alle uitzetmaten in coördinaten te leveren, worden methoden, waarbij de kaart i500 een grote rol speelt om grafische gegevens te leveren, verlaten. Deze methoden hebben het bezwaar, dat er in het terrein vaak ontoelaatbare afwijkingen worden geconstateerd. Bij nu- merische methoden vervalt dit bezwaar, maar aan de meetkundige grondslag moeten hogere eisen worden gesteld. Over de tracé-keuze, het geometrisch ontwerp e.d. betreffende het Laura-project vindt men een beschrijving in [m] van de hand van Ir. J. M. van Duin. Bij het ontwerpen van wegen tracht men steeds de modernste methoden toe te passen, waarbij ook de computer-technieken een rol spelen. Een beschouwing hieromtrent geeft A. M. Moonen in [112]. De verschillende ambtelijke organisaties en particuliere instanties die met de wegenbouw in aanraking komen, hebben bijna alle hun eigen wegenbouwprogramma's; de samenwerking op dit terrein is helaas beperkt. In [113] geeft Ir. J. M. van Duin een beschrijving van het elektronisch rekenen in de wegenbouw. Ir. H. Ph. van der Schaaf heeft in [114] een analyse gemaakt van de meetkundige aspecten van een as-ontwerp. De auteur wijst daarbij op de beperkingen die de asontwerper bij het combineren van de aselementen worden opgelegd bij de toepassing van elek tronische rekenmethoden, omdat het nu eenmaal in de praktijk niet mogelijk is alle denkbare combinaties te programmeren. In [115] geeft Ir. H. A. L. Dekker een methode voor het uit zetten van bogen, waarmee sneller een vloeiend verloop van de boog wordt verkregen; de methode wordt vooral toegepast bij spoorwegen. Door het International Institute for Aerial Survey and Earth Sciences (ITC) werden, voor de gekoppelde reken- en tekenauto maten Zebra-Calcomp 506, programma's ontworpen om perspectief tekeningen te vervaardigen, die een belangrijk hulpmiddel zijn in de ontwerpfase van wegenaanleg. De afdeling „Wonen" van de Landbouwhogeschool te Wage- ningen ontwikkelde een instrument, de „enthoscoop", waarmee langs optisch-elektronische weg, de indrukken van een bestuur baar bewegend waarnemingselement in een maquette worden geprojecteerd op een televisiescherm. Hiermede kan een stedebouw kundig ontwerper een getrouw beeld verkrijgen van de werkelijk heid, die bij de verwezenlijking van zijn plannen zal ontstaan. Ill

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 29