Ook voor andere gebieden liggen hier toepassingsmogelijkheden. In de bouwkunde is het vaak van belang drie punten met hoge nauwkeurigheid in een rechte lijn te brengen. Een beschrijving van enige toepassingen van de aligneermethode volgens Van Heel wordt door A. van Milaan gegeven in [116] en [117]. In deze laatste bijdrage wordt de aligneermethode bovendien nog eens gedetailleerd uiteengezet. Dezelfde auteur, tezamen met H. B. Emans, heeft zich ook bezig gehouden met het nauwkeurig op- en afloden. In [118] beschrij ven zij een tot optisch lood omgebouwd waterpasinstrument Koni 007 (weglating van pentagoonprisma)Het instrument, de PZL van Jenoptik, kan worden gebruikt bij het bouwen van hoge bouwwerken, bij deformatie-metingen aan torens e.d. Het geeft een lood-nauwkeurigheid van 1 mm op 100 m hoogte. Door het ingenieursbureau Te Kronnie en Volkers werd een een voudig instrument ontworpen en tentoongesteld (Arnhem 1967), waarmee vlakken zowel horizontaal, vertikaal, als onder een bepaalde helling kunnen worden uitgezet, met een nauwkeurigheid die voor vele doeleinden toepassingsmogelijkheden biedt, namelijk 120 000 a 75 000 van de afstand tot het instrument. Dit instrument, „plano- scoop" genoemd, bestaat uit twee evenwijdige vlakken die ieder een lijnenraster bevatten. Bij waarneming van beide rasters vanuit een punt buiten de vlakken, ontstaat een moiré-effect, dat sterk varieert bij verplaatsing van de waarnemer. Door de rasters een bepaalde vorm te geven, kan worden bereikt dat alleen waarnemin gen vanuit één vlak symmetrische beelden geven. Op het instrument is octrooi aangevraagd. De Groothoofdspoort in Dordrecht raakt ernstig in verval en behoeft dringend restauratie. Nauwkeurige deformatie-metingen werden aan dit historische gebouw uitgevoerd, om een plan voor de herstelwerkzaamheden te kunnen opstellen. Interessante mede delingen over dit plan en over de deformatie-metingen geeft K. Wagenaar in [119]. Vele landmeettechnische aspecten worden door Dr. ir. P. Richardus naar voren gebracht in zijn studie [120], waarin hij een beschrijving geeft van civieltechnische metingen ten behoeve van het aanleggen van waterkrachtwerken en hoog spanningsleidingen. In dit verband kan ook worden gewezen op het in de verslagperiode verschenen leerboek over „Project surveying" van dezelfde auteur [121]. Ten behoeve van de verbetering van de monding van de Nieuwe Waterweg, waar steeds grotere schepen (100 000 a 200 000 ton) binnenkomen, worden theoretische en praktische onderzoekingen verricht naar de gedragingen van schepen in relatief ondiep water. Het gaat hier in het bijzonder om de diepgangverandering, waarvoor verschillende oorzaken zijn 1. Verandering van het soortelijk gewicht in het grensgebied tussen zout en zoet water, veroorzaakt door eb, vloed, wind en stroom. 112

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 30