uitgave dan ook toleransen voor lengtemeting, hoekmeting, opper- vlaktebepaling, enfin, hoe meer hoe beter! En daarbij is het niet zozeer van belang of men de vroegere grens van drie maal de standaardafwijking wil handhaven of een andere, mits er maar een norm gesteld wordt. Nu, ik hoop dat dit opbouwend genoeg was, de schrijvers ver melden nl. niet, wat zij zullen ondernemen ingeval van huns inziens afbrekende critiek. Ook daarom dan nog het volgende: ,,Van Leusen" was een populair boekje. Dat kwam naar mijn mening ook wel doordat het zo kennelijk geschreven was door iemand, die plezier in zijn vak had. Dat geeft een bepaalde sfeer, die nu eenmaal onmisbaar is bij het overdragen van kennis. Gelukkig trof ik deze sfeer in het onderhavige werk ook aan, en ik heb dus alle reden te verwachten, dat het „Praktisch Landmeten" zeker zo populair zal worden, als van Leusen vroeger was. J. G. Janssen. Mr. J. F. Jansen. Onteigenen. Enige inleidende beschouwin gen over het onteigeningsrecht. 103 blz. 21 x 30 cm. prijs 7.80. Uitgeverij Vuga. zonder jaartal (1966), Postbus 230. Delft. Na een korte inleiding behandelt de schrijver, gemeentesecretaris van Arnhem, in het eerste hoofdstuk de rechtsgrond van de ont eigening, een omschrijving van het begrip onteigening, ook wat er op lijkt maar in wezen niet is, zoals beperkingen van het eigendoms recht, ruilverkaveling, naasting e.d. Daarna volgt de wettelijke grondslag, de subjecten en objecten bij de onteigening en de wetten die regelingen bevatten omtrent onteigening. In het tweede hoofdstuk volgt een uiteenzetting van de ver schillende procedures, waarna in het derde hoofdstuk uitgebreid wordt ingegaan op de meest voorkomende onteigening, namelijk die in het belang van de ruimtelijke ontwikkeling en van de volks huisvesting. Tenslotte worden in een achttal bladzijden nog enige wensen tot wijziging van de wet naar voren gebracht. Een viertal bijlagen, waaronder een voorbeeld van een berekening van de schadeloosstelling en van het dictum van een vonnis, besluit het boek. Het werkje is geschreven vooral voor studerenden voor het diploma gemeente-administratie II, maar zal ook voor anderen, zo als de studenten in de geodesie en voor de lezers van dit tijdschrift, veel bevatten dat hun kijk op de moeilijke materie van het ont eigeningsrecht zal verhelderen. In de vele voetnoten wordt verwezen naar de litteratuur, zodat door hen die dieper op de stof wensen in te gaan, meer dan vol doende bronnen kunnen worden aangeboord. 121

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 39