Naar mijn oordeel is het meest interessante deel het vierde hoofdstuk, waarin de schrijver zijn en veler wensen aansnijdt tot wijziging van de Onteigeningswet. Wensen onder meer tot ver snelling van de procedure, die thans jaren in beslag neemt, leven ongetwijfeld bij vele gemeentebesturen. T enslotte nog een kleine opmerking. Op bladzij de 16 laat de schrijver de gemeente een eigen terrein onteigenen, omdat het door ver jaring belast is met een recht van uitweg. Dit zal wel een slip van de pen zijn, omdat een dergelijk recht niet door verjaring kan ontstaan. Al met al een boekje dat geodeten en allen die met grond te maken hebben, van harte ter lezing en bestudering wordt aanbe volen. A. Scheffer. In memoriam W. Visser Op 14 december 1967 overleed te 's-Gravenhage aan een vreselijke ziekte de oud-hoofdlandmeter A W. Visser. Wiebren Visser werd geboren in 1893 te Heerenveen. Nadat hij in zijn geboorteplaats de 3-jarige H.B.S. had afgelopen, volgden nog twee jaren aan de H.B.S. in Leeuwarden waarna hij in 1911 zijn eindexamen deed. In die twee jaren openbaarde zich al wat hem in zijn latere loopbaan zo zou kenmerken: een stille harde werker. In het „schooltreintje" van en naar Leeuwarden kon men hem steeds vinden in een hoekje om zijn lessen en schoolwerk nog eens na te kijken. Na nog een cursus ter voorbereiding te hebben gevolgd aan het instituut Poutsma in Leeuwarden, nam hij in 1912 met succes deel aan het vergelijkend examen voor adspirant-landmeter en deed hij zijn entree op 1 mei van dat jaar bij de boekhouding van het Ka daster te Heerenveen. Na zijn eerste kennismaking met de veld dienst werd hij overgeplaatst naar 's-Gravenhage om op twee dagen in de week de colleges te kunnen volgen in Delft van Prof. Heuvelink en praktisch te werken onder toezicht van de toen- 122

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 40