malige lector de heer Schermerhorn. Om de hier opgedane kennis aan de praktijk te kunnen toetsen werd hij in 1914 overgeplaatst naar de hermeting in Zeist onder leiding van de heer Heezemans. Voor dit alles echter goed was verlopen en zijn resultaat had af geworpen in de vorm van een geslaagd examen voor Landmeter van het Kadaster, brak de eerste wereldoorlog uit en werd hij ge mobiliseerd om het land op een andere wijze te dienen dan met meetband en jalons. Toen echter de ergste vrees, dat Nederland in de oorlog zou worden betrokken, was geluwd, ontfermde het Rijk zich over de jongens die met hun examenkennis in de ransel rond liepen en werden ze in de gelegenheid gesteld in 1916 examen te doen en slaagde Visser als Landmeter van het Kadaster. Op 1 januari 1919 werd hij naar zijn eerste standplaats Goes gezonden. Toen er echter door pensionering verschillende vacatures ont stonden in Den Haag werd hij m.i.v. 1 januari 1927 overgeplaatst naar 's-Gravenhage. Hier viel de kwaliteit van zijn werk meer op door de grote nauwkeurigheid en accuratesse. Toen het hoofd van het bureau aldaar de heer Eisenga door hongeroedeem in de tweede wereldoorlog kwam te overlijden werd Visser in diens plaats benoemd. In die funktie kwamen zijn kwaliteiten als mens meer naar voren. Niemand klopte ooit tevergeefs bij hem aan om hulp. Steeds trachtte hij de belangen van het lager personeel dat aan hem was toegevoegd te bepleiten. Lukte dit de eerste keer niet, dan toch volhouden tot hij succes had. Ook in zijn oordeel trachtte hij zoveel mogelijk de rechtvaardigheid te betrachten. Voor al de genoemde goede eigenschappen werd hij tenslotte beloond door zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau. In hem is een goede vriend en oud-collega van ons heengegaan. L. Prinsen. Korte Berichten European Space Research Organisation (ESRO) Op 3 april j.l. werd door H.K.H. Prinses Beatrix en Z.K.H. Prins Claus het nieuwe gebouw van het „European Space research and Technology Centre" (ESTEC) te Noordwijk officieel geopend. Bij het lezen van dit bericht rijst wellicht de vraag hoe het ruimte-onderzoek in Europa is georganiseerd en wordt gefinancierd. Hieronder volgt een overzicht van deze organisatie en haar financiering, zoals dit voorkomt op de binnenzijde van de omslag van het 3-maandelijks ESRO-Bulletin (zie o.a. ESRO-Bulletin W 4, 1967). European Space Research Organisation (ESRO) werd op 14 juni 1962 opgericht door een internationale overeenkomst die op 20 maart 1964 in werking trad. Deze overeenkomst was voorbereid door COPERS (Commission Préparatoire Européenne de Recherches 123

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 41