go Dit ontvangertje (Airmec 379, volume 0,6 dm3) is vast afgestemd op 200 kHz en geeft aan zijn uitgang 1 MHz, gesynchroniseerd met het ontvangen signaal. De 1 MHz uit de teller kan gemengd worden met dit signaal en kan met behulp van de zwevingen worden af geregeld op de frekwentie van Droitwich. Men heeft dan behalve de accu's slechts twee apparaatjes nodig (de teller en de omvormer). Totaalgewicht minder dan 10 kg, totaal verbruik minder dan 10 watt. Summary The devise exists of a simple radio receiver, a 1 MHz electronic counter and a specially constructed frequency converter-mixer. The beat frequency made from the unknown frequency and a harmonic of the 1 MHz counter frequency, is read on the counter. The counter frequency is adjusted to a radio-standard-frequency, such as MSF 5 MHz or Droitwich 200 kHz, by looking for beats on the tuning indicator of the radio receiver. Accuracy: a few parts on io7; range: 5 MHz - 40 MHz; weight (without radio and batteries) 9 kgpower consumption (dito) 9 watt. Litteratuur Ir. J. C. DE MUNCK, Berekening van temperatuur, luchtdruk of andere meteorologische waarden door interpolatie tussen gegevens van weerstations van het K.N.M.I. Inleiding Voor diverse toepassingen bijv. voor elektronische afstand meting kan men behoefte hebben aan de temperatuur en de druk van de lucht op een bepaald tijdstip op een bepaalde plaats. Meestal zal men zelf de grootheid ter plaatse meten. Het kan echter voor komen dat zo'n meting niet is gebeurd, of dat men geïnteresseerd is in een gemiddelde waarde over een zeker gebied. Ook komt het voor dat de ijking van de instrumenten bezwaarlijk is. In dergelijke gevallen kan het zinvol zijn de druk of de temperatuur te berekenen door interpolatie van gegevens van de weerstations van het K.N.M.I. Aangezien vrijwel alleen lineaire interpolatie over gebieden van vele tientallen kilometers in aanmerking komt, kunnen grote fouten [1] H. Leitz, Eine zweckmassige Einrichtung zur Kontrolle der Modulations- frequenzen bei elektronischen Entfemungsmessern. Zt. Vermess 90 (1964) 128 - 132 en Deutsche Geod. Komm. Serie B No. 123. [2] K. Poder, O. Bedsted, A frequency measuring system. Artikel verstrekt op het Tellurometer Symposium te Londen Juli-Augustus 1962 [3] R. Sigl, Frequenzprüfgerat „Erica" und „Erich" fiir Tellurometer- gerate MRA 1 und Hydrodist. Alg. Vermess. Nachr. 70 (1963) 107-113. [4] K. Nottarp, Frequenzkontroll- und Prüfgerat fiir Tellurometer Alg Vermess. Nachr. 71 (1964) 104 - 106. Wetenschappelijk hoofdmedewerker aan het Laboratorium voor Geodesie van de Technische Hogeschool te Delft:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 8