153 bonden. Het komt haar voor, dat de aanpassing van de functies die het kadaster vervult aan de maatschappelijke ontwikkeling, in de toekomst het best zal worden bevorderd indien de hiervoor vermelde Kadasterraad daaromtrent gevraagd of ongevraagd aan de Regering advies kan uitbrengen". De Kadasterraad wordt genoemd in het ontwerp-Kadasterwet. Deze Raad zal moeten bevorderen dat de Rijksdienst zoveel mogelijk beantwoordt aan redelijke verlangens die in de maatschappij aan het kadaster moeten worden gesteld (blz. 58 van het Rapport). Zien we af van het kadaster als centraal orgaan voor de leidingen registratie dan wordt voor de totstandkoming van een dergelijk or gaan geëist dat zij voortspruit uit redelijke verlangens die in de maatschappij worden gesteld en dat het nut van dit orgaan opweegt tegen de kosten ervan. Nu wordt in de wereld van de techniek het nut meestal uitgedrukt in geldhet belang wordt afgewogen in baten en kosten. Een maat regel moet rendement leveren. Bij de ruilverkaveling wordt niet alleen voor de beslissing omtrent de uitvoering het investerings effect (het rendement) als maatstaf genomen maar ook de situatie waarin de mensen leven (de maatschappelijke toestand). Deze kant mag bij de beoordeling van de redelijke verlangens niet uit het oog worden verloren. De beheerders van leidingen vergeten weieens dat een leiding ten minste twee uiteinden heeft. Aan de ene kant zit de beheerder (de producent), aan de andere kant de gewone burger (de consument). Als men dan een lans breekt voor een betere leidingenregistratie, omdat deze het aantal breuken in de leidingen kan beperken, loopt men de kans van beheerderszijde de volgende reactie te ontvangen „Wat is voor ons het nut? Wij lijden geen schade! De aannemer neemt liever het risico kabels te beschadigen, waarvan de schade door verzekering wordt gedekt. De schade, die door de kabelbe schadiging voor de (elektriciteits)bedrijven ontstaat wordt niet verrekend in de gebruikerstarieven, doch vergoed door de ver zekeringsmaatschappij van de betrokken aannemer". (Deze laatste twee zinnen zijn aan een brief van de V.E.E.N. ontleend!). De aan nemers schijnen dus filantropen te zijn, die de verzekeringspremie niet doorberekenen in de aanbestedingssom. In dezelfde brief (waaraan de hiervoor geciteerde uitspraken zijn ontleend) wordt geschreven dat, „indien het betrokken bedrijf van graafwerkzaamheden op de hoogte is, iemand van het bedrijf ter beschikking wordt gesteld teneinde de ligging van de kabels nauw keurig aan te geven". De narigheid is, dat indien er geen centrale leidingenregistratie bestaat de aannemer zich soms tot meer be drijven moet richten, die dan wel bereid zijn iemand te sturen, die de verlangde informatie kan verstrekken. Bezien we derhalve het nut van een centrale leidingenregistratie uit het standpunt van de aannemer, dan is er voor hem het voordeel dat hij zich maar tot één informatiecentrum behoeft te richten. Het

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 11