156 op integratie, een democratische vormgeving. Volgens hem kan niemand zich nog een juiste voorstelling maken van de uit de integratiegedachte voortkomende organisatorische vormgeving. Wel zullen in deze organisatie de uitvoerende taken zoveel mogelijk aan particulieren moeten worden overgelaten; de ambtenaren geven de richtlijnen, controleren de resultaten en het naleven van de doel stellingen, en verdelen het werk over de particulieren op een recht vaardige wijze. Vooral voor de middelgrote en kleinere bedrijven acht hij het opzetten van een administratie geen sinecure. Hiervoor zou de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een voor dit werk ge specialiseerd particulier bureau moeten aantrekken. Aldus zou op een efficiënte wijze en volgens de modernste inzichten een deugdelijk archief worden opgebouwd. Uit deze integratiegedachte volgt volgens Van Steenis een zo groot mogelijke decentralisatie van de uitvoering. De bijhouding, de verwerking van de wijzigingen, geschiedt door de gemeenten, e.d. zelf. Het voordeel van deze opzet is dat door het geven van m.i. toch dwingende voorschriften en geen richtlijnen (zoals Van Steenis voorstelt) een uniformiteit in de uitvoering, d.w.z. in de opmeting en in de verwerking in de administratie op kaarten en in de administratieve boekhouding, ontstaat. Aan de huidige organisatievorm verandert niet veel. Ook nu kunnen particuliere bureaus voor kleinere gemeenten werken. De grote gemeenten hebben hun eigen diensten. 7.2. Centrale regeling der uitvoering en centrale verwerking van de bijhoudingsgegevens Hoewel het inrichten van een registratie veel deskundigheid vereist, is het moeilijkste punt in elke boekhouding de bijhouding. Indien de verwerking van de wijzigingen die in het leidingencomplex optreden niet op de goede wijze plaats vindt kan de registratie binnen enige jaren onbruikbaar zijn. Een volgende stap is dat de betrokken bedrijven wel zelf hun uitzettingen en metingen verrichten, maar de gegevens betreffende deze metingen doorgeven aan een centraal bureau, dat de gegevens verwerkt. Het spreekt vanzelf dat ook uniforme voorschriften voor de verstrekking van dit soort gegevens moeten worden gevolgd. Als aanvulling hierop kan men overwegen, dat de informatie ook door dit bureau wordt verstrekt. Bij een aldus gedachte organisatie kan, doordat veel routine handelingen moeten worden uitgevoerd, mechanisering tijdbespa rend werken. 7.3. Volledige centralisatie van de meetwerkzaamheden en van de verwerking der meetgegevens, alsmede van de informatieverstrekking Het centrale orgaan zou het beste een rijksdienst kunnen zijn.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 14