157 Indien de verlangens van de maatschappij redelijk zijn en van veel zijden wordt aangedrongen op de inrichting van een rijksdienst kan deze eerder tot stand komen dan uit een samenwerking van provin ciale, gemeentelijke en particuliere bedrijven. De voorgeschiedenis van de totstandkoming van het „KLIC" leert ons hoe moeilijk een initiatief, dat niet eens zo ver reikt, gerealiseerd kan worden. Competentie- en financieringsvraagstukken zijn moeilijk op te lossen. Bovendien hebben alle burgers van ons land belang bij een be hoorlijke leidingenregistratie. Het gaat er niet om dat zij in een bepaalde provincie of gemeente wonen. Vroeger heeft men bij de oprichting van een kadaster ook de kosten willen afwentelen op gemeenten en provincies. Deze plannen liepen steeds op een mis lukking uit. Een rijkskadaster kwam daarentegen zonder veel verzet tot stand. 8. Organisatorische binding met een departement In dit verband vestig ik de aandacht nog eens op de inter departementale commissie, die is ingesteld om de belangen van de burgers, in het bijzonder op juridisch gebied, veiüg te stellen. Waarom zou deze taak voor de Rijksoverheid niet bestaan op technisch-administratief gebied? De vraag blijft dan nog bij welk departement de centrale dienst zou moeten worden ondergebracht. Van Steenis noemt drie departementen, die volgens hem daarvoor in aanmerking zouden kunnen komen Binnenlandse Zaken voor: veel contacten met gemeenten en provincies tegengeen technisch karakter Financiën voor: onderbrenging bij het kadaster, dat veel basismateriaal moet leveren tegen: technisch gebied is nieuw voor het kadastrale personeel Waterstaat voor: technisch departement met in vele afdelingen bemoeienissen met kabels en leidingen tegen: weinig contact met provincies, nog minder met gemeenten. Nu acht ik het bezwaar van Van Steenis tegen het kadaster, dat het technisch gebied voor het kadastrale personeel nieuw is niet geheel steekhoudend. Zo heeft in de ruilverkaveling het kadastrale personeel op technisch gebied wel enige ervaring: uitzetten van wegen- en waterlopen. De meettechniek zal geen moeilijkheden geven. Daarenboven heeft het kadaster een grote ervaring op het gebied van de administratie. Ik wil hier afstand nemen van het onderbrengen van een centrale dienst bij een departement en uitgaan van de gedachte dat er binnen niet al te lange tijd een „Rijksdienst van het kadaster" komt. Of

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 15