158 deze Rijksdienst bij Financiën blijft, dan wel naar Justitie of Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting (om een paar andere departementen te noemen) gaat, zal van weinig invloed zijn op de uitvoerende taak van het kadaster. Motieven om de Rijksdienst van het kadaster als centraal orgaan te kiezen zijn, behalve de hiervoor genoemde, nog: ie. het kadaster heeft in de voornaamste plaatsen in een provincie bureaus, waardoor een gedecentraliseerde uitvoering en infor matieverstrekking kan plaats hebben. Er komt aldus in een rayon één informatiecentrum, waar men niet alleen kan worden ingelicht over grenzen en voornamelijk particuliere bebouwin gen, maar ook over de ondergrondse kostbare bezittingen; 2e. het kadaster is een grote dienst, waaruit „gemakkelijk" een leidingenregistratiedienst zou kunnen worden opgebouwd 3e. een soortgelijke dienst is bij het kadaster in organisatorisch opzicht niets nieuws; naast de landmeetkundige bijhoudings- dienst bestaan al de Bijhoudingsdienst der Rijksdriehoeks meting, de Ruilverkavelingsdienst, de Fotogrammetrische Dienst en een Centraal Teken- en Opleidingsbureau; 4e. het kadaster kent reeds lang vormen van samenwerking met de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, gemeenten en particuliere bureaus. De nadruk wordt erop gelegd, dat de centralisatie niet de samenwerking met andere metende diensten uitsluit 5e. het kadaster heeft in de laatste jaren getoond moderne ont wikkelingen in de landmeetkundige techniek, zowel op het gebied van het meten als van methodiek, en in de administratie bij zijn taak toe te passen. Deze bereidheid om nieuwe methoden te gebruiken is vooral bij de opbouw van een centrale leidingen registratie van belang. Zoals reeds is opgemerkt zal bij een grote dienst de mechanisering het meest efficiënt zijn; 6e. het kadaster is altijd een dienstverlenende instelling geweest, een instelling die een grondboekhouding voertdie bijv. diensten verleent t.b.v. het Departement van Landbouw en Visserij bij de uitvoering van ruilverkavelingen. Het verstrekt gegevens t.b.v. onteigening, ruilverkaveling, enz. Een ieder is vrij om van het kadaster gebruik te maken. Mocht hij er geen gebruik van maken, dan kan dat (juridische) konsekwenties hebben. Het zelfde zou gelden voor de leidingenregistratie. Er zou een mel dingsplicht moeten zijn voor het leggen van nieuwe leidingen en van de veranderingen, die hierin worden aangebracht. Anderzijds zou er een informatieplicht voor de uitvoerders van grondwerken moeten zijn. Gebeurt één van de twee dingen niet, dan ligt de verantwoordelijkheid voor schade bij hen die in gebreke zijn gebleven. Het kadaster wil in de andere diensten geen beleid voeren en begeeft zich niet op het terrein van de beheerder of de bestuurder.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 16