159 In de opsomming van de redenen, die pleiten voor het kadaster als leidinggevend orgaan bij een leidingenregistratie, is tevens een aantal problemen genoemd. Problemen, die aan de orde zouden moeten worden gesteld in de Kadasterraad. Deze raad zou omtrent het door het kadaster te voeren beleid adviezen aan de Minister moeten geven. Voor de bestudering van aan de orde komende vraagstukken zou de raad werkgroepen kunnen instellen. De adviezen zouden betreffen de inrichting en de begeleiding van de uitvoering van de leidingen registratie: Uniformiteit van de symbolen en kaartschalen, voor schriften omtrent nauwkeurigheid der metingen. Ik denk in dit verband ook aan de voornemens om grote gebieden van ons land te hermeten; het onderzoek naar de mogelijkheid van de combinatie van hermeting t.b.v. het kadaster en de inrichting van een leidingen registratie lijkt mij gewenst. Juist voor een combinatie van twee soorten metingen moeten weloverwogen richtlijnen voor de nauw keurigheid worden gegeven. Ook zijn regelingen nodig voor de gedecentraliseerde uitvoering en voor vormen van samenwerking. De instelling van een Kadasterraad, waarin ook vertegenwoordi gers uit gemeentelijke en provinciale kring zitting moeten hebben, zou derhalve zo spoedig mogelijk moeten worden gerealiseerd. De tijd dringtde maatschappelijke ontwikkeling gaat verder en hoe langer met de invoering van een centraal orgaan, met welke be voegdheden dan ook, wordt gewacht, des te moeilijker en kostbaar der zal de realisering hiervan worden. Het is daarom de vraag of met de instelling van een Kadasterraad moet worden gewacht totdat de Kadasterwet is tot stand gekomen. Indien men ervan overtuigd is, dat het wenselijk is een regeling voor een meer centraal georgani seerde leidingenregistratie te ontwerpen en daarnaast in aanmerking neemt dat voor de ontwikkeling in het kadaster zelf een Kadaster raad nuttig werk zou kunnen doen, is het uitermate belangrijk op korte termijn bij een apart wetje de instelling van een Kadasterraad te verwezenlijken! Ik twijfel niet aan het nut van het werk van commissies en werk groepen. Zij zouden m.i. nuttiger werk kunnen doen, als zij werkten in opdracht van een Kadasterraad, die t.a.v. de vorengenoemde vraagstukken een zeker beleid voert. 9. Mechanisering der werkzaamheden Als één van de belangrijkste argumenten voor een centrale orga nisatie is genoemd de mogelijkheid tot mechanisering van de werk zaamheden, in het bijzonder bij de verwerking der gegevens. In hoeverre is het technisch mogelijk van de mechanisatie bij de leidingenregistratie gebruik te maken, terwijl bovendien de econo mische aantrekkelijkheid hiervan moet vaststaan We zijn in werkelijkheid, maar ook met onze fantasieën, nog niet zover als de Amerikanen. Het vorig jaar verscheen een rapport in „Surveying and Mapping" [11], dat begon met de anecdote dat een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 17