bioloog een olifant met een papegaai wilde kruisen. Hij zocht nl. een dier, dat niet alleen een goed geheugen had, maar ook kon vertellen wat het in zijn geheugen had. Wat hij na moeizame arbeid verkreeg was een vogel die tienduizend kilo woog en olienootjes at (maar geen geheugen had en ook niet sprak). De drie Amerikanen die het rapport schreven en een vierde die het op een congres uitbracht, beschrijven eveneens een poging van een kruising maar dan van drie vakgebieden, waarvan zij een beter resultaat verwachtten dan dat van de bioloog. De vakgebieden zijn city and metropolitan planning (planologie), land surveying and mapping (landmeten en in kaart brengen), electronic data processing. Zij stellen de vraag: hoe kan in het magische jaar 2000 de voorraad land (7,6 miljoen vierkante kilometer) het best worden benut Dit probleem gaat in de eerste plaats de planologen aan, maar de oplossing is mede een uitdaging aan de landmeter (property surveyors, engineering surveyors, control engineers and all profes sional people involved in the measurement of land). Zal de „sur veyor" (de landmeter die opmeet en nieuwe projecten uitzet) in staat zijn de traditionele gedachten over boord te gooien, die ervan uitgaan dat elke „survey" een wereld op zichzelf is? Zijn ook de kaarvervaardigers bereid de computer als hulpmiddel bij de kaartering, ja zelfs als vervanger van de kaart te aanvaarden De kaart is een belangrijk middel om gegevens op te bergen (storage) en aan te bieden (presentation) voor verschillende doeleinden. Tot nu toe werd het verschil tussen de kaart als hulpmiddel voor de aanbieding (presentation) van gegevens en als middel voor het bewaren (storage) van gegevens niet duidelijk onderscheiden. Nu is echter een nieuw medium verschenen: de computer, die grote hoeveelheden gegevens kan opbergen, terugvinden en ermee kan werken. Kan de computer door de kaartvervaardigers worden aan vaard als een vervanger van de kaart t.a.v. de opberging en levering van bepaalde gegevens Als tegemoetkoming aan de leden van deze vakgroep voor het overwinnen van hun weerstand zij vermeld dat met de opgeborgen gegevens of met een keus hieruit, langs elek tronische weg snel een kaart kan worden vervaardigd. Het opbergen van de gegevens kan gebeuren in de „databank"; het gebruik van het „databank-system" biedt de mogelijkheid allerlei gegevens betreffende een stuk grond, of van punten, die in coördinaten bekend zijn, de aard van de verzekering, de nauwkeurigheid in de ligging van het punt, in het geheugen op te bergen. Voorwaarde voor het gebruik van het „databank-system" is dat de ligging van de grenspunten, van lijnen (leidingen) en van oppervlakten waarvan men de gegevens wenst op te bergen in één coördinatensysteem bekend is. Men verwacht in Amerika, ook voor de planologische toepassing veel van de „computerized planning databank" (verricht door de Metropolitan Planning Commission in Portland, Oregon). i6o

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 18