Ir. R. J. RIENKS, De problemen waarvoor de gemeentelijke landmeter zich gesteld ziet Het lijkt me nuttig, bij het actuele onderwerp van de leidingen registratie en alles wat daarmede samenhangt, te blijven. Ik stel me daarom voor een en ander mede te delen uit de praktijk van de leidingenregistratie Die praktijk is echter zeer lokaal en beperkt zich tot het gebied waar de gemeente Rotterdam bemoeiingen heeft met leidingen. Daarbij komen uiteraard leidingenkaarten ter sprake. Met het begrip leidingenkaarten komen al meteen problemen van tweeërlei aard naar voren, namelijk: ie. de problemen samenhangende met de kaarten, de basiskaarten en 2e. de problemen rondom het registreren van leidingen in die kaarten. Leidingen-registratie in stadsgebied Voor een goed begrip van de situatie in Rotterdam moet ik beginnen u te vertellen, dat de Dienst van Gemeentewerken al tientallen jaren onder meer tot taak heeft het leggen, verleggen en ophalen van de leidingen van de openbare nutsbedrijven: water, gas, elektra, telefoon. Gemeentewerken is hiervoor dus de aannemer voor de bedrijven. Deze taak is ondergebracht bij de 6e afdeling, de afdeling Be stratingen, Riolering, Kabels en Buizen enz. Daarmee zijn alle werken op, in en onder de straat gecoördineerd in één afdeling. Deze organisatievorm is voorzover mij bekend, uniek. De onder afdeling Kabels en Buizen, kortweg aangeduid met 6F legt dus in opdracht van en voor rekening van de bedrijven alle leidingen. Alleen het meer specialistische werk, dat hier voor de bedrijven uit voortvloeit, wordt door de bedrijven zelf uitgevoerd: het lassen van stalen buizen, het aanbrengen van de moffen en de fitterswerkzaam- heden voor de huisaansluitingen. Het spreekt wel vanzelf, dat deze onderafdeling door de aard van haar taak reeds zeer vroeg de behoefte had aan een overzicht van de onderlinge ligging van de leidingen in de straat. Uit deze behoefte is reeds jaren geleden de leidingenkaart ontstaan, waarop alle bedrijfsleidingen met hun ligging ten opzichte van de rooilijn en dus ook de onderlinge ligging zijn afgebeeld. Ik spreek hier in dit verband dus niet over de huisaansluitingen, maar meer speciaal over de transportleidingen door de straat. IÖ3 Hoofd van de Landmeetkundige Dienst van de Gemeente Rotterdam Voordracht gehouden op de gecombineerde vergadering van de Vereniging van Directeuren van Gemeentewerken en de N.L.F. te Utrecht op 29 maart 1968.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 21