164 De landmeetkundige afdeling van de dienst, die in het algemeen een dienstverlenende taak heeft bij alle afdelingen die landmeet kundige hulp behoeven, vindt bij 6F één van de gebruikers van de basiskaart. Uitgaande van deze basiskaart vervaardigt de onderafdeling Kabels en Buizen daarna zelf de leidingenkaart. De bedrijven zelf hebben evenzeer de behoefte om hun leidingennet op kaarten af te beelden. Zij gebruiken daartoe in het algemeen dezelfde basiskaart en vermelden daarop bovendien de voor hun noodzakelijke informatie omtrent de leiding, kraanafsluiters, moffen. Voor het stadsgebied kan daarmee in het algemeen wel gesteld worden, dat de leidingen redelijk goed geregistreerd zijn. Dat wil echter niet zeggen dat geen verbeteringen kunnen worden aange bracht. Ik wil u er enkele noemen. De leidingenkaarten, waarop dus alle leidingen staan afgebeeld zijn (nog) getekend op zwaar, niet-transparant, tekenpapier. Ter bevordering van de leesbaarheid zijn de leidingen in kleuren ge tekend water in blauw, gas in rood, elektra in geel, telefoon in groen. Deze wijze van afbeelden komt de leesbaarheid ten goede, doch heeft het grote bezwaar dat de kaart niet vermenigvuldigd kan worden volgens het lichtdruk-procédé. Tengevolge daarvan is uitwisseling van gegevens met de bedrijven een tijdrovende zaak. Overwogen wordt thans om de leidingenkaart op een transparante kopie van de basiskaart over te brengen, doch dan kunnen geen kleuren meer worden toegepast. Inplaats van kleuren kan een bepaalde signatuur worden gekozen. Aangezien voor de signatuur slechts één dimensie beschikbaar is moet men zijn toevlucht nemen tot een signatuur van punten en strepen. Dit levert in het algemeen een niet geheel bevredigende oplossing. Misschien is een oplossing te vinden in het plaatsen van een code naast de leiding of een vereenvoudigd dwarsprofiel. Op pleinen en andere grotere oppervlakten, waar de bebouwing verder verwijderd is kan vaak de vastlegging van de leiding niet meer met eenvoudige maten plaatsvinden. Hier zou een landmeet kundige met betere meetmethoden en betere meetapparatuur de gewenste vastlegging dienen te verzorgen, doch dit wordt nog al eens nagelaten. Het gevolg is, dat op zulke plaatsen de juiste afbeelding wel eens te wensen overlaat, omdat de vastlegging door de ploeg bazen ten gevolge van een gebrek aan landmeetkundig inzicht vaak niet éénduidig wordt uitgevoerd. De bijhouding ondervindt, evenals elders, een aanzienlijke achterstand. In de stroomversnelling, gedurende de laatste jaren, van nieuw uit te voeren werken, gepaard gaande aan een voort durende gebiedsuitbreiding raakt het onderhoudswerk in het meer statische gebied in de knel. Omdat het personeelsbestand niet in het zelfde tempo is meegegroeid en de beschikbare mankracht moest worden ingezet voor de ontwikkelingsgebieden is in dit geval de bij houding van de leidingenkaarten in het gedrang geraakt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 22