169 werpen wil detailleren krijgt hij behoefte aan kaarten op grotere schaal. Aan kaarten op 1 a 2.000 of 1 a 1000. Wij praten in Nederland tegenwoordig over schaalvergroting, waarmee we dan bedoelen dat de activiteiten in omvang en af metingen voortdurend toenemen. Parallel met dit verschijnsel treedt een andere schaalvergroting op, n.l. de vergroting van de kaartschaal van 1 a 10.000 naar de kaartschaal 1 a 2.000 of 1 a 1.000. Hierop doelde Ir. Blaauw toen hij in een voordracht tijdens het N.L.F.-congres in november 1966 een klemmend verzoek richtte aan de Nederlandse geodeten: geef ons planologen beter kaart materiaal. Er wordt thans, constateert Ir. Blaauw, nog te veel gewerkt met ondergronden van bedenkelijke herkomst, ondergronden die on samenhangend zijn, variëren van schaal en kwaliteit. „Vellen papier, (ik citeer Ir. Blaauw) die dan wel schoon en vlak uit de lichtdruk machine komen, maar die in feite te vies zijn om aan te pakken". Er blijkt dus een behoefte te bestaan aan een stelsel van betrouw bare grootschalige topografische kaarten van misschien nog niet direct ons gehele land, maar dan toch wel van bepaalde delen. Kaarten, die evenals de schetskaarten 1 a 10.000 voorradig zijn en waarop een beroep kan worden gedaan wanneer men ze nodig heeft. Ik heb op dit punt onlangs zeer interessante ervaringen opgedaan. Naar aanleiding van een opdracht om groot-schalig kaartmateriaal te vervaardigen (schaal 1 a 2000) van een gebied buiten de Rotter damse gemeentegrenzen, waarin een groot aantal kleinere gemeenten zijn gelegen, ben ik bij een aantal landmeetkundige diensten gaan inventariseren welk bruikbaar topografisch kaartmateriaal bij andere overheidsinstanties reeds aanwezig was. De resultaten waren verrassend. Er zijn verscheidene landmeetkundige diensten ijverig bezig om in hun behoeften aan kaartmateriaal te voorzien. Ik kom er niet onderuit om man en paard te noemen. Het Kadaster ontplooit plaatselijk grote activiteit om te komen tot hermeten van kadastrale bladen. Wanneer dit langs fotogram- metrische weg geschiedt, ontstaan als eerste werkstukken uit de luchtfoto's topografische kaarteringen. Door nadere interpretatie en vergelijking met het bestaande veldwerkarchief, ontstaan daaruit dan de nieuwe kadastrale plans. Het tussenproduct, de topografische kaartering blijft in de kadastrale dienst verder ongebruikt. De Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat vervaardigt voor zeer uiteenlopende doeleinden fotogrammetrisch of terrestrisch gemeten kaarten; voor toekomstige rijkswegen, voor de beheers- kaarten van onze grote rivieren enz. De Ruilverkavelingsdienst voert in samenwerking met de Cul tuurtechnische Dienst luchtkaarteringen uit die resulteren in kaarten die in het dienstvak ijverig bestudeerd worden, doch die in het algemeen geen andere toepassingen vinden. Ook de Provinciale Diensten en een aantal gemeenten laten al of niet langs fotogrammetrische weg kaarten vervaardigen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 27