170 Al deze objecten worden afzonderlijk en door verschillende diensten behandeld. Dat is de oorzaak dat dit kaartmateriaal voor buitenstaanders moeilijk toegankelijk is. Bij een vakkundige bundeling en schifting van alle aanwezig grootschalig kaartmateriaal zal blijken dat, althans in het westen van ons land, een aanzienlijk deel van onze bodem kan worden samengevat in een stelsel van raamkaarten. Maar om nu zonder een directe aanleiding te besluiten, dat dan de hiaten zouden moeten worden aangevuld, durf ik niet te propa geren. Een te groot deel van zo'n kaartenbestand zal nog niet of slechts sporadisch worden geraadpleegd. Het nut zal niet opwegen tegen de kosten die er voor moeten worden gemaakt. De dienst, die met deze taak zou worden belast zou voor een enorme opgave komen te staan. Voor een gebied als de Randstad Holland zou dit betekenen, dat er i 2400 raamkaarten 1 a 1000 zouden moeten worden vervaardigd. Dit aantal zal weliswaar aanzienlijk lager worden, naarmate plaatselijk met de schaal I a 2000 kan worden volstaan, maar de arbeid voor de vervaardiging wordt hierdoor niet noemenswaard verminderd en de grootste zorg zal ook hier weer de bijhouding leveren. Voor de grootschalige kaarten is de bij houding uiterst belangrijk om aan de eisen, die men aan deze kaarten mag stellen, te kunnen voldoen. Naar mijn mening moet de oplossing worden gezocht in het incidenteel en naar behoefte vervaardigen van het gewenste kaartmateriaal. De planoloog zal aan de landmeetkundige dienst die hem ten dienste staat tijdig zijn wensen kenbaar moeten maken. Voor de landmeetkundige dienst ligt dan de taak om te zorgen dat de kaarten zonder doublures tot stand komen. Indien men toch de mogelijkheid wil openen om op ieder moment informatie omtrent de topografie te kunnen verkrijgen, zou in overweging kunnen worden genomen om periodiek luchtfoto's te maken. Deze luchtfoto's behoeven dan niet meteen te worden benut om daaruit kaarten te vervaardigen. Dat kan achterwege blijven tot het moment dat de behoefte aan een lijnenkaart acuut wordt. Met een periodiek luchtfotoprogramma voorkomt men de arbeids intensieve bijhouding van het kaartenbestand. Luchtfoto's hebben bovendien het voordeel dat ze meer informatie geven dan een kaart. De aard van de opstallen, het gebruik en de cultuurtoestand van de bodem kunnen achter het bureau bestudeerd worden, zonder dat een bezoek aan het terrein noodzakelijk is. De bruikbaarheid van luchtfoto's kan, indien men dit nodig acht, nog worden vergroot door de foto's te ontschranken en op een gewenste schaal te brengen. Mijnheer de voorzitter, ik heb getracht in kort bestek voor dit gemengde gehoor enkele ervaringen en gedachten over leidingen registratie en groot-schalige kaarten mede te delen. Ik ben er van overtuigd dat nog een groot aantal vragen onbeantwoord is gebleven. Voor de beantwoording zal dan misschien vanmiddag nog gelegenheid zijn.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 28