184 tegral computer centre as it may exist in future. The development in com puter techniques can also be inferred from the increasing number of com puter types and models that are marketed and of which numbers are listed. Furthermore, an impression is given about the activities relating to methods of electronic computing in various countries and about the pos sibilities of application in areas of our professional field. Finally the author emphasizes the limited possibilities of electronic desk calculating machines, which can soon lead to disappointment. In 4 it is attempted to review the situation regarding automation of mapping. Direct mapping by automatic means on the basis of field sheets has made little progress. With tacheometer measurements or photogrammetric restitution of aerial photographs as basic data, the use of electronic drafting tables develops in a favourable way. The author lists a number of electronic co- ordinatographs and drafting tables marketed at present. In 5 the automation is considered with reference to graphic calculation of area, in which a number of instruments used at the moment are listed. A differentiation has been made between instruments for mechanical integration, digitizing instruments that produce the result only after further processing of formulas by calculation, and instruments for photo-electrical scanning of the area to be measured. SAMENVATTING Het rapport is een vervolg op het rapport dat door de auteur is uitgebracht voor het congres in Rome in 1965. Getracht wordt een inzicht te geven in de huidige stand der automatisering in de landmeetkunde. In 1 worden algemene aspecten betreffende automatisering in de land meetkunde bezien. Op de oorzaken van gemaakte vorderingen wordt de aandacht gevestigd, waarbij vooral van belang wordt geacht de miniaturi sering van elektronische circuits en de steeds sneller wordende mechanisch werkende periferie-apparatuur. In 2 wordt de automatisering van de terreinwerkzaamheden bezien. De auteur is afkerig van mark-sensing en andere merk-roostersystemen en wijst nog eens op de voordelen van een directe registratie der meetgetallen door een simpele knopdruk. Deze ontwikkeling zal mogelijk zijn vooJ prak tisch veldgebruik nu het met de omvang" der elektronica de goede kant uitgaat. t_ x. T~\ Code-theodolieten en impuls-tellers worden ter sprake gebracht. De vorderingen betreffende het automatisch richten worden nog als gering beschouwd. Enkele nieuwe instrumenten worden genoemd. In 3 wordt allereerst gewezen op de in-efficiëntie van het steeds groeiend aantal service-bureaus voor het uitvoeren van computer-bezigheden. Een schets wordt gegeven van een integraal computer-centrum zoals dit er in de toekomst uit zal gaan zien. De ontwikkeling in de computer-technieken kan ook worden afgeleid uit het snel stijgend aantal merken en typen van com puters, dat op de markt is, en waarvan aantallen worden genoemd. Voorts wordt een indruk gegeven van de activiteiten met betrekking tot het elek tronisch rekenen in verschillende landen en van de toepassingsmogelijkheden in verschillende delen van ons vakgebied. Gewaarschuwd wordt tenslotte tegen de beperkte mogelijkheden van elektronische tafelrekenmachines, die spoedig tot teleurstellingen kunnen leiden. In 4 wordt getracht de stand betreffende de automatisering van het kaarttekenen weer te geven. Het direct automatisch kaarteren aan de hand van veldschetsen heeft weinig vordering gemaakt. Aansluitend aan tachymeter-metingen en aan fotogram metrische uit werking van luchtfoto's ontwikkelt het gebruik van elektronische teken tafels zich in gunstige zin. Een aantal thans in de handel zijnde elektronische coördinatografen en tekentafels wordt genoemd. In 5 wordt de automatisering met betrekking tot de grafische opper-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 42