In de 4 appendices vindt men waardevolle gegevens over de nieuwste astronomische en geodetische constanten, over de con stanten van de gravitatiepotentiaal van de aarde, een opgave over de in gebruik zijnde referentie-ellipsoïden en de voornaamste geodetische referentiepunten (oorsprong van geodetische coördi natensystemen). De gegevens in deze appendices dienen toch met enige voorzichtigheid te worden gehanteerd daar ze afgesloten zijn in 1965. Op het A.I.G.-congres in Luzern (sept.-okt. 1967) zijn conventionele waarden voor bepaalde constanten aangenomen, o.a. voor de ellipsoïde. G.J.B. The Royal Society Glossary of Technical Terms in Carto graphy. London: The Royal Society, 1966. Een woordenboek voor de cartograaf, hetwelk de geodeet minder zal aanspreken dan dat van Mueller en Rockie, hiervoor genoemd. Voor cartografische diensten echter een waardevol hulpmiddel. In appendix I de namen (waarbij veel eigennamen) en een korte omschrijving van ongeveer 160 kaartprojecties, zonder formules. Appendix II somt alle cartografische woorden op welke beginnen met het voorvoegsel ,,iso" (is, isa, ise). Deze lijst vult ongeveer 6 pagina's. G.J.B. H. Petard. Problems in linear algebra. (Preliminary Edition) 12.25. 257 pages. W. A. Benjamin, Inc., New York, Amsterdam 1967. Lineaire algebra is de theoretische grondslag voor wiskundige bewerkingen met behulp van rekenautomaten. Dit boek geeft, te beginnen met de verzamelingenleer (welke tegenwoordig ook reeds in de leerboeken van de middelbare scholen is opgenomen) een goede inleiding tot de vectorruimten, de deelruimten, de lineaire transformaties, isomorfie, matrices, determinanten, eigenwaarden en karakteristiekwaarden, harmonische vormen. G.J.B. H. Doursther. Dictionnaire universal des poids et mesures anciens et modernes, contenant des monnaies de tous les pays. Anvers, 1840. IV, 603 pp. Facsimile uitgave van Meridian Publishing Co., Amsterdam, 1965. Prijs 65. Ieder die met oude maten en gewichten te maken krijgt heeft behoefte aan het converteren daarvan in het metrieke stelsel. Er zijn echter weinig tabellen beschikbaar die deze omrekening gemakkelijk maken; ten eerste omdat er een overstelpende hoeveeb heid oude maten en gewichten in gebruik zijn geweest en ten tweede omdat in moderne boeken (vademecums, encyclopaedia, agenda's) weinig oude maten en gewichten gegeven worden. 190

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 48