Het bovenstaande werk is een ware encyclopaedic, opgesteld in de tijd dat de oude namen nog in omloop waren. In tegenstelling tot werken van lokale betekenis, geeft dit boek een internationale informatie. Bovendien behandelt het de maten, gewichten, enz. uit historische perioden (Arabische, Griekse, Egyptische geschiedenis) Het werk is in het Frans geschreven, hetgeen impliceert dat men voor de ,,voet" bij „pied", voor de „roede" bij „perche", voor de „el" bij „aune" enz. moet kijken. Hoewel de tabellen van de muntstelsels voor de beoefenaren van de metrologie van weinig belang zijn, geven de overige 500 pagina's een antwoord op, prak tisch gesproken, alle vragen die er naar aanleiding van de oude land maten, oppervlaktematen, schalen, e.d. gesteld kunnen worden. Omdat Doursther in België werkte, is de behandeling van bijv. de oude Belgische maten en gewichten uitvoeriger dan die van andere landen. Nederlandse gebruikers profiteren daarvan voor zover het Limburg betreft. De Noordnederlandse regionale lengte maten (Friese roede, Drechterlandse roede bijv.) blijken echter niet volledig gegeven te worden. Het bestaan van Doursther's dictionnaire was reeds lang vergeten. Dank zij Meridian Publishing Co. is dit boek weer tot leven ge wekt. C. Koeman Scripties geodetisch ingenieur Daar de afstudeeronderwerpen voor het examen van geodetisch ingenieur aan de Technische Hogeschool te Delft dikwijls niet alleen een academisch karakter dragen, maar ook van belang kunnen zijn voor de practijk, besloot de redactie de lezers op de hoogte te stellen van de inhoud van de scripties van recent afgestudeerde geodetische ingenieurs. Afhankelijk van de data van de uitreiking van het ingenieurs diploma zal deze rubriek in het vervolg in het tijdschrift verschijnen. Hieronder volgen de eerste twee samenvattingen. Deformatiemetingen van Stuwdammen Ingenieursscriptie van W. Beekman „Auf den ersten Eindruck erwecken die Groszbauten, und insbesondere die riesigen Staumauern, das Gefühl absoluter Starrheit und Festigkeit. In Wahrheit „leben" und „atmen" diese Betonkolosse, und es ist eine der Aufgaben des Geodaten, diesen „Pulsschlag des Bauwerkes" gröszenmaszig zu bestimmen". De methoden ter bepaling van de deformaties van stuwdammen iQi

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 49