worden gewoonlijk in twee groepen verdeeldde fysische en de geodetische methoden. Met de geodetische methoden kunnen absolute deformaties bepaald worden. Met de fysische methoden worden vervormingen in de dam en langs het uitwendige ervan bepaald. De fysische methoden kunnen in drie groepen gesplitst worden. Bij de eerste groep worden deformaties in het inwendige van de dam gemeten (zettingsmeter, teleformeter, telohmeter, teledilato- meter, teledetektor). Bij de tweede groep worden deformaties langs het damoppervlak en in de kontrolegangen en -schachten bepaald (deformeter, uitzettingsmeetstaaf, voegensteekmaat, flexi- meter, klinometer, klinomeetstaaf, inklinator). Tenslotte worden er ook metingen met behulp van een schietlood gedaan. De defor maties worden dan ten opzichte van een in een kontroleschacht hangend schietlood bepaald. De geodetische methoden zijn driehoeksmeting, veelhoeksmeting, alignering, trigonometrische hoogtemeting en waterpassing. Bij de driehoeksmeting worden punten aan de luchtzijde van de dam ingesneden vanuit een aantal punten; deze worden door een drie- hoeksnet in hun ligging ten opzichte van vaste punten bepaald. In de literatuur is weinig over nauwkeurigheidsonderzoekingen van deze metingen te vinden. In het tweede deel van de skriptie is een dergelijk onderzoek uitgevoerd. Het begrip nauwkeurigheid kan gesplitst worden in twee kompo- nenten: de precisie en de betrouwbaarheid. Uitgaande van een bepaald vereffeningsmodel (nulhypothese) kan de variantie-matrix van de kleinste-kwadraten schatters van bijvoorbeeld coördinaat grootheden bepaald worden. De varianties geven een inzicht in de precisie van de grootheden (inwendige nauwkeurigheid). Deze precisie heeft echter slechts een beperkte waarde voor de beoordeling van de nauwkeurigheid omdat de nulhypothese onjuist kan zijn; het aangenomen voorwaardemodel is dan niet in overeenstemming met de metingen. Met de theorie van het onderscheidingsvermogen van de toets kan een inzicht in de betrouwbaarheid van de gevonden schattingen verkregen worden. In het onderzoek werden voor de precisie van de driehoeks metingen redelijke waarden gevonden; de betrouwbaarheid daar entegen is veel geringer. Verbetering kan bereikt worden door toepassing van een kombinatie van triangulatie en trilateratie. Hierbij wordt gedacht aan het gebruik van de mekometer, een nieuwe elektro-optische afstandsmeter voor kortere afstanden. Automatisering van de toedeling bij ruilverkaveling Ingenieursscnptie van R. van der Schans Ter verdere bespoediging van de ruilverkavelingsprocedure is het noodzakelijk naast de administratieve bewerkingen ook de toedeling te automatiseren. 192

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 50