lichten de aannemers in over de ligging der leidingen. Hier is een gecentraliseerd waarschuwingssysteem met een gedecentraliseerde uitvoering. Een belangrijk initiatief van een P.T.T.-ingenieur (Ir. C. Bosman), dat illustratief is voor de behoefte aan een goed ingerichte leidingenregistratie. In „De Volkskrant" van n januari 1968 wordt hierover het volgende vermeld: „Duizend- en één in stanties hebben jaren zitten sleutelen aan het probleem om „onder gronds Nederland" zo gaaf mogelijk te houden. Dappere pogingen om die 1001 instanties,tot gezamenlijke actie te bren gen faalden. Want organisatorisch Nederland is nog veel gecompli ceerder dan het kabel- en leidingensysteem in de bodem". 4. Activiteiten van de overheid De laatste twee initiatieven hebben betrekking op grotere ge bieden, nl. provincies. Maar het gaat tegenwoordig niet meer alleen om gemeentelijke en provinciale gebieden. Alle soorten pijpleidingen en kabels liggen door het gehele land. Er bestaat al jaren een Plano logische Werkcommissie Aardgas- en olietransportleidingen (P.W. C.), ingesteld door de Minister van Economische Zaken, onder voor zitterschap van een ambtenaar van de Rijksplanologische Dienst, met vertegenwoordigers van de Cultuurtechnische Dienst, Staats bosbeheer, P.T.T., Rijksluchtvaartdienst en Ministerie van Defensie. De P.W.C. beoordeelt de tracé's en adviseert daarover aan de voor noemde minister. Onlangs is geïnstalleerd door de Minister van Verkeer en Water staat de „Commissie Wettelijke Voorzieningen Pijpleidingen", (voorzitter Prof. mr. J. G. Steenbeek, Hoofddirectie Rijkswater staat, Den Haag). De doelstelling is: Bestudering van de problemen voor het toenemend transport per pijpleiding op veiligheid, pro cedure en belangenafweging. De redenen hiervoor zijn: De toe passing van de mogelijkheid tot concessieverlening en de daarop aansluitende verklaring van algemeen nut om de Belemmeringen- wetten toe te passen bij particuliere leidingen verdient geen conti nuatie zonder nieuwe wettelijke maatregelen. Deze commissie is begonnen met een belangeninventarisatie. Na al deze mededelingen betreffende de activiteiten over zaken die verband houden met leidingen, kabels, e.d. lijkt het overbodig te spreken over het nut van de leidingenregistratie. Men kan moeilijk veronderstellen dat niet alleen zoveel wordt geschreven over, maar ook allerelei pogingen tot verbetering worden gedaan voor een nutteloze zaak. 5. Nut van een leidingenregistratie Uitgaande van de gedachte dat ieder bedrijf een kaart maakt van de ligging van zijn leidingen is het nut tweeledig 150 In deze commissie is ook het kadaster vertegenwoordigd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 8