360 gesaneerde bedrijf nog niet tot hypothecair onderpand kunnen dienen. Door de voorgestelde verlening van volledige beschikkings bevoegdheid over de nieuwe kavels, zodra het plan van toedeling vervroegd is vastgesteld, wordt ook dit euvel ondervangen. De Ruil- verkavelingswet zou op dit punt dus een afwijking van art. 1220 B.W. moeten inhouden. Zij zou verder kunnen bepalen, dat de beschikkingsbevoegdheid over de nieuwe kavels pas ingaat op het moment, dat een formeel besluit van de rechter tot vaststelling van het plan van toedeling wordt overgeschreven in de openbare registers. Dat de voorafgaande vaststelling van het plan van toedeling voor het gehele blok ook een versnelling van de procedure kan be- bevorderen, ligt voor de hand, daar het gemakkelijker zal zijn voor bereidende werkzaamheden voor het opmaken van het plan van toedeling reeds vóór de stemming te doen plaats vinden, naar mate dat plan in een vroeger stadium van de ruilverkaveling wordt op gemaakt. In het als bijlage aan dit rapport toegevoegde Voor beeld blijkt door een enkele verschuiving van werkzaamheden van het bureau ruilverkaveüng naar het voorbereidingsstadium reeds een versnelling van globaal twee jaar te kunnen worden bereikt. Daarbij is dan nog geen rekening gehouden met het feit, dat bij de invoering van pachtersstemrecht ook de pachtregistratie reeds vóór de stemming een aanvang neemt en dat deze ook overigens sterk zal worden vereenvoudigd door het eisen van schriftelijke en goedgekeurde contracten. Wel zal de kans dat de voorbereiding iets langer gaat duren dan thans, niet geheel kunnen worden vermeden, maar men bedenke dat de voorbereidingsperiode ook nu reeds vrij lang is, zodat de meeste van de hierbedoelde werkzaamheden toch wel gelijktijdig met het planologische en cultuurtechnische voor- bereidingswerk kunnen plaats vinden. De procedure wordt dus a.h.w. in elkaar geschoven, doordat wat vroeger op elkaar volgde straks voor een deel gelijktijdig zou plaats vinden. Tegenover de bovengenoemde voordelen van de voorafgaande vaststelling van het plan van toedeling staan uiteraard ook enkele nadelen. De belangrijkste daarvan is, dat de boeren vaak pas tijdens de uitvoering van de werken ontvankelijk worden voor het nemen van beslissingen, die voor het plan van toedeling van belang zijn. Het betreft hier met name beslissingen omtrent boerderij verplaatsing, vertrek naar de IJsselmeerpolders, aankoop door de S.B.L. in ver band met saneringsregelingen enz. Deze beslissingen beïnvloeden ten zeerste de mogelijkheden van verkaveling en bedrijfsvergroting. Tegenover dit nadeel is in de Werkgroep gewezen op het grote belang zowel van individuele als van groepsvoorlichting reeds tijdens de voorbereiding. Maar het valt niet te ontkennen, dat de psycholo- logische invloed van de uitvoering van werken in het terrein niet moet worden onderschat. Enerzijds zal men echter ook t.a.v. verkaveling en bedrijfsvergroting perfectionisme moeten vermijden. Anderzijds zal het genoemde nadeel mede kunnen worden ondervangen door

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 100