36i reeds onmiddellijk na de stemming met de uitvoering van bepaalde werken (bijv. verbetering van bestaande wegen en waterlopen) te beginnen en de wenszittingen niet eerder dan in het tweede jaar te houden, zodat de boeren althans enige tijd krijgen om na te denken. Een ander nadeel kan zijn, dat het aantal bezwaren tegen het plan van toedeling wellicht wat zal toenemen, indien men eerder tot vaststelling daarvan overgaat, omdat de rechthebbenden minder gelegenheid krijgen zich met de nieuwe indeling vertrouwd te maken. Van groot gewicht lijkt dit nadeel echter niet. Weliswaar zullen wat meer bezwaren naar de rechter moeten worden verwezen en zal de behandeling door deze dus wat langer duren, maar daar staan als voordelen tegenover, dat de bezwaren onmiddellijk kunnen worden afgedaan in een stadium waarin nog wijzigingen van het plan mogelijk zijn, en voorts dat mede daardoor vaak met een eenmalige tervisielegging zal kunnen worden volstaan. Bovendien mag van de voorgestelde speciale ruilverkavelingskamers worden verwacht, dat zij meer tijd beschikbaar kunnen stellen voor dit werk dan de gewone burgerlijke kamer. Een derde nadeel van voorafgaande vaststelling van het toe delingsplan is, dat de nu reeds bestaande neiging tot verwaarlozing van de exploitatie der oude percelen zal toenemen, indien de tijd tussen die vaststelling en de ingebruikgeving der nieuwe kavels langer wordt. Men zal dan echter maar naar betere middelen moeten uitzien om deze neiging tegen te gaan, bijv. door de nalatige tot schadevergoeding jegens de toekomstige eigenaar te verplichten. Trouwens, ook nu is de kans op jarenlange verwaarlozing reeds aan wezig, zodat het verschil niet zó groot zal zijn. Tenslotte is nog gewezen op het gevaar dat een ruilverkaveling, na zeer intensief te zijn voorbereid, alsnog zou worden afgestemd. Dit gevaar van afstemming zal echter bij een beperking van het stemrecht tot de reële belanghebbenden, waaronder de pachters, niet groot zijn. Zeker niet zo groot, dat men de mogelijkheid van een versnelling van de procedure hiervoor zou moeten opofferen. De balans van de geschetste voor- en nadelen ener voorafgaande vaststelling van het plan van toedeling overziende, kan men con cluderen, dat zij toch wel een belangrijk batig saldo lijkt te vertonen, hoewel de Werkgroep niet pretendeert alle denkbare praktische bezwaren te hebben onderkend. e. Het rechtsverkeer tijdens de toedelingsprocedure De huidige Ruilverkavelingswet behelst, in tegenstelling tot de Herverkavelingswet 1947, geen bepalingen omtrent het rechtsver keer tijdens de toedelingsprocedure. Althans niet wat overdracht en vestiging van zakelijke gebruiksrechten betreft, want ten aanzien van verpachtingen houdt art. 19 impliciet wel een bepaling in, door dat aldaar de registratie van nieuw aangegane pachtovereenkomsten slechts uiterlijk tot een door de plaatselijke commissie vast te

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 101