363 pachting na een bepaald tijdstip geen rekening meer zou behoeven te worden gehouden. De vraag is dan echter weer, wat moet gelden, wanneer de verklaring niet is gevraagd of verkregen. De Herverkavelingswet onthield in dat geval aan de overeenkomst iedere rechtskracht. Denkbaar ware natuurlijk ook alleen de over schrijving van vervreemdingen te weigeren, wanneer daarbij geen verklaring van geen bezwaar van de plaatselijke commissie wordt overgelegd. De vervreemdingsovereenkomst als zodanig zou dan, even goed als de pachtovereenkomst, haar rechtskracht kunnen behouden. Alleen zou de levering ingevolge die overeenkomst tot na de vaststelling van het plan van toedeling moeten worden uitgesteld. Voor de koper kan deze oplossing het nadeel hebben, dat hij ener zijds niet zijn toedelingswensen ziet gehonoreerd, maar anderzijds wel de koopprijs moet betalen, waarin deze mede waren verdis conteerd. Nog vreemder zou de situatie worden, wanneer men ook de overschrijving ondanks het ontbreken van een verklaring van geen bezwaar liet doorgaan, omdat bij de toedeling met die over schrijving dan geen rekening zou worden gehouden. De vraag rijst of zij dan toch effect zou blijven sorteren ook na het van kracht worden van het plan van toedeling, waarin dus nog de vervreemder als verkrijger wordt genoemd. Zo niet, dan zou deze daarna op nieuw aan de koper moeten leveren, zodat men maar beter de eerste overschrijving meteen had kunnen tegenhouden. Zo ja, dan is toch de vraag of de koper uiteindelijk wel krijgt wat hij wil. Al deze moeilijkheden leiden eigenlijk tot de conclusie dat een sluitende oplossing alleen kan worden verkregen bij algehele nietig heid van overeenkomsten, waarvoor niet de vereiste verklaring van geen bezwaar is verkregen. Eén lid van de Werkgroep meent echter, dat de zwaa.rte van deze sanctie in geen verhouding staat tot het ruilverkavelingsbelang, hetwelk hiermee is gemoeid. Volgens hem zou zij aan het rechtsverkeer gedurende te lange tijd een te grote beperking opleggen. Als alternatief meent de Werkgroep slechts te kunnen noemen de vorenvermelde oplossing, welke nu reeds voor de pacht geldt, waarbij de wet slechts zou bepalen dat vanaf een door de plaatselijke commissie vast te stellen en bekend te maken datum bij de toe deling geen rekening met nieuwe vervreemdingen en verpachtingen behoeft te worden gehouden. Deze oplossing laat naast veel vrijheid voor het rechtsverkeer ook veel onzekerheid omtrent het rechtsge volg van dergelijke transacties bestaan. De wetgever kan zelf het beste uitmaken, of in dit geval die vrijheid dan wel de rechtszeker heid voor hem het zwaarste zal wegen. f. De akte van toedeling De Werkgroep kan zich verenigen met het in haar midden gedane voorstel om de notariële akte van toedeling te doen vervallen en in plaats daarvan de zgn. staat 75 in gewijzigde vorm te doen over schrijven als proces-verbaalakte. Deze staat is namelijk het metings-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 103