364 stuk, dat alle gegevens voor de kadastrale toepassing bevat: alle oude percelen, alle nieuwe eigenaren met hun kavelnummers en ook de nieuwe kadastrale aanduidingen. De tegenwoordige akte van toedeling bevat naast het plan van toedeling en de daarop steunende staat 75 in het geheel geen nieuws. De inbreng van de notaris bij het opmaken van deze akte is nagenoeg nihil, daar zij in feite door de landmeter wordt geconcipieerd. De notariële tussenkomst kost alleen maar tijd en geld en wordt evenmin gerechtvaardigd door de behoefte aan titelonderzoek, daar deze door de titelzuiverende werking bij de ruilverkaveling niet bestaat. Ook is de door de wet vereiste voorlezing praktisch zonder waarde, daar zij zich vaak beperkt tot het noemen van slechts een deel der percelen, zulks vanwege de uitgebreidheid der akte. In wezen betreft het hier geen normale partij-akte, ook al wordt zij ingevolge art. 96 ondertekend, behalve door de rechter-commis- saris, door voorzitter en secretaris van de plaatselijke commissie. Veeleer bestaat hier een parallel enerzijds met een onteigenings- vonnis en wel mede omdat in laatste instantie de toedeling wordt vastgesteld door de rechter, en anderzijds met een proces-verbaal akte van inbeslagneming van onroerend goed, die ook zonder tussen komst van de notaris door de deurwaarder wordt opgemaakt en in de openbare registers wordt overgeschreven. Om beide aspecten te honoreren zou de ondertekening van de voorgestelde nieuwe akte van toedeling moeten geschieden enerzijds door de president van de voorgestelde ruilverkavelingskamer en anderzijds door voorzitter en secretaris van de plaatselijke commissie. Er zij nog op gewezen, dat ook in Frankrijk slechts een proces verbaal wordt opgemaakt en overgeschreven en dat tevens veel overbodig werk aan de landmeter bespaard kan blijven, doordat niet telkens bijhouding nodig is. Het gaat om de staat 75 op het ogenblik, dat het plan van toedeling vaststaat, waardoor allerlei doorhalingen en andere veranderingen, die nu na het plan van toe deling optreden, worden vermeden. Wij zullen trouwens onder h zien, dat deze latere mutaties ook niet in de titelzuivering begrepen behoren te zijn, zodat in de akte van toedeling hoogstens naar deel en nummer van de betreffende overschrijvingen zou mogen worden verwezen. Een omstreden kwestie is thans of onder de huidige wet ook de pacht in de akte van toedeling moet worden opgenomen J). De Werkgroep heeft zich slechts de vraag gesteld of zulks naar toe komstig recht het geval dient te zijn. Vooralsnog moet deze vraag ontkennend worden beantwoord, omdat opneming van de pacht in de akte pas zin zou hebben na invoering van een openbare pacht- registratie. Als incidentele maatregel is die opneming zinloos en dient zij dus ook niet wettelijk te worden voorgeschreven, temeer omdat zij veel overbodig werk zou meebrengen. Vgl. De Haan, T.v.K. en L. 1964. blz. 122.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 104