375 voorzover niet door subsidie gedekt", met inbegrip dus van de kosten van voorfinanciering voor bedrijfsvergroting, boerderij- verplaatsing en andere bijzondere investeringen. Gezien die tegen strijdigheid moet worden aangenomen, dat deze beperking van het begrip „ruilverkavelingsrente" niet in 's wetgevers bedoeling kan hebben gelegen en in de praktijk heeft men dit begrip dan ook terecht steeds ruim opgevat. Niettemin lijkt een ruimere redactie ter voor koming van misverstand gewenst. §5 .De uitvoering der werken Ten aanzien van de uitvoering der werken zijn door de Werk groep reeds twee voorstellen met wettelijke consequenties gedaan In de eerste plaats, dat deze uitvoering althans voor wat de wegen en waterlopen betreft voortaan zal moeten geschieden op basis van jaarlijks op te stellen programma's, waarin de technische details van de uit te voeren werken zullen worden neer gelegd; zie Hoofdstuk III, 4 onder b. En in de tweede plaats, dat de vaststelling van het plan van toedeling zoveel mogelijk aan de uitvoering der werken vooraf zal moeten gaan; zie Hoofdstuk V, 3 onder d. De vraag is, in hoeverre nog behoefte bestaat aan een nadere regeling van de wijze waarop de werken worden uitgevoerd. Bijvoor beeld zouden jaarprogramma's ook voor andere werken dan wegen en waterlopen kunnen worden voorgeschreven. Wat het tijdstip van het in uitvoering nemen betreft, ware nader te bepalen, dat met de verbetering van het net van wegen en waterlopen desgewenst on middellijk na de stemming een begin kan worden gemaakt, en dat de overige werken zoveel mogelijk dienen te worden uitgesteld tot na de vaststelling van het plan van toedeling. Men heeft dan enkele jaren de tijd om deze werken voor te bereiden en kan daarna in zeer snel tempo en met grote bestekken werken. Weliswaar zal de uitvoe ring dan aanzienlijke bedragen ineens vorderen, doch dit behoeft geen bezwaar te zijn mits men alle ruilverkavelingen naar zorgvul dig programmeert, ook op langere termijn. De Werkgroep meent dat instemming van G.S. met het rapport ex art. 34 met zich mede behoort te brengen, dat zij de vergunningen voor de uit te voeren werken zelf niet zullen kunnen weigeren. Ver gunningen van gemeenten en waterschappen moeten uiteraard op normale wijze worden verkregen, eventueel met toepassing van de Belemmeringenwet Verordeningen. Verder zouden alle vergunnin gen voor de uitvoering van ruilverkavelingswerken vrijgesteld moe ten worden van leges, welke vrijstelling wellicht ware uit te breiden tot alle in de ruilverkaveling geheven rechten. Over het beroep terzake van de uitvoering van werken zal in het volgende hoofdstuk onder g worden gesproken.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 115