feit is door de Werkgroep aangenomen, dat de ruilverkaveling juist vanwege dit beginsel slechts in beperkte make een ruimtelijke herindeling kan bewerkstelligen t.b.v. de niet-agrarische vormen van grondgebruik, zolang daarvoor de gebruikelijke wijze van grondverwerving niet tegen inbreng van grond, maar tegen vergoe ding in geld overwegend noodzakelijk blijft. Een en ander neemt niet weg, dat een betere coördinatie van de ruilverkaveling met de ruimtelijke ordening volgens de Werkgroep op tal van punten mogelijk is, zowel in het bestuurlijke vlak als in het vlak van de belangenbehartiging. Voor de bestuurlijke coör dinatie verwijst zij vooral naar haar voorstellen omtrent de instel ling van provinciale cultuurtechnische commissies (Hoofdstuk II, 2) en omtrent de wegen en waterlopen (Hoofdstuk III, 4) en voor de belangencoördinatie naar haar beschouwingen omtrent de doelomschrijving, de middelen tot het dienen van en de grond- afstand voor niet-agrarische doeleinden, de toewijzing aan openbare lichamen, het landschapsplan en de ruilverkaveling bij uitvoering van openbare werken (Hoofdstuk III, 2 onder b, c en d, 3, 5 en 6). Evenals de wetgever bij eerdere wettelijke herzieningen placht te doen, heeft ook de Werkgroep zich wederom bezonnen op de mogelijkheden van versnelling van de procedure. Als algemene mogelijkheid, in principe geldende voor alle wettelijke ruilverkave lingen, wijst zij aan die welke verband houdt met een aan de werken voorafgaande vaststelling van het plan van toedeling en welke neer zou komen op een verschuiving van allerlei voorberei dende werkzaamheden voor dat plan naar de periode vóór de stemming (Hoofdstuk V, 3 onder d en bijlage). Daarnaast zijn dan als bijzondere mogelijkheden van versnelling, slechts geldende voor de betrokken ruilverkavelingen, te noemen de in Hoofdstuk III, 6 te bespreken opgelegde, kosteloze ruilverkaveling en voorts de door de Werkgroep niet unaniem aanvaarde mogelijkheid van oplegging ener ruilverkavelingsovereenkomst aan een klein percen tage onwilligen (Hoofdstuk VII, 2 onder b). Aldaar is in 1 de vraag besproken of naast de bestaande en nieuw te creëren moge lijkheden tot verkorting van de procedure nog behoefte bestaat aan een speciale regeling van een versnelde procedure naar analogie van het Beschleunigtes Verfahren uit de Duitse wet. Het streven naar een grotere mate van rechtszekerheid komt in het rapport tot uiting vooreerst, wanneer gepleit wordt voor een verbetering van de rechtspraak d.m.v. de instelling van speciale ruilverkavelingskamers bij rechtbanken of gerechtshoven (Hoofd stuk II, 5) en voor een verbetering van de beroepsmogelijkheden (Hoofdstuk VI). Daarnaast kunnen nog diverse andere voorstellen van de Werkgroep mede de rechtszekerheid dienen, waarvoor ter illustratie slechts behoeven te worden vermeld die betreffende de voorafgaande vaststelling van het plan van toedeling (Hoofdstuk V, 3 onder d). Vasthoudende aan het democratische beginsel van een besluit- 271

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1968 | | pagina 11